Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 Kako poboljšati mentalno zdravlje?

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin



Kako poboljšati mentalno zdravlje? Empty
PostajNaslov: Kako poboljšati mentalno zdravlje?   Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyned vel 15, 2009 9:39 pm

Kako poboljšati mentalno zdravlje?


Izvor: www.zena.hr

U toku godine od četvero ljudi barem će jedan doživjeti nekakav poremećaj mentalnog zdravlja, a osim toga statistike pokazuju kako se žene više od muškaraca liječe od nekog oblika psihičkih poremećaja. Kako poboljšati vlastito mentalno zdravlje? Što poduzeti kako biste bili sigurni da ćete ostati zdravi? Uzmite u obzir neki od ovih savjeta:

Citat :
1. Brinite o svom tijelu
Ako se brinete o fizičkom zdravlju, poboljšat će vam se i mentalno zdravlje.

  • Pobrinite se da se zdravo hranite
  • Izbjegavajte cigarete
  • Alkohol smijete unositi u umjerenim količinama (čaša vina ili pive na dan).
  • Dovoljno spavajte (7-8 sati dnevno)
  • Pijte dovoljno vode (1,5 - 2,5 litre dnevno)
  • Redovito vježbajte (najmanje 3 puta tjedno po sat vremena)

Ovo mi tako nekako teško pada... 'Ajde, hranim se relativno zdravo, ali kad su slatkiši i grickalice u pitanju, teško mi je stati na loptu. Nedostaje mi samodiscipline. Pušim 6-7 cigareta dnevno a alkohol uopće ne pijem (hehe izgleda da imam i pozitivnih strana Kako poboljšati mentalno zdravlje? Cerek), spavam ponekad i do 10 sati, oblokavam se vodom non-stop (ne izlazim bez bočice vode od pola litre, a i kod kuće mi je uvijek pri ruci) ali vježbanje i kretanje općenito... Sad se počinjem sramiti... Kako poboljšati mentalno zdravlje? No

Citat :
2. Razgovarajte o svojim osjećajima
Okružite se ljudima koji vam pružaju potporu i podijelite svoje osjećaje s njima. Imati nekoga tko vas može saslušati može vam biti ogromna pomoć (a i vi njima možete uzvratiti istom mjerom). Uobličiti svoje osjećaje u riječi pomoći će vam jasnije razmišljati. Ako nemate nikog s kim možete razgovarati, danas postoje telefoni za pomoć, a možete se okrenuti i internetu.
Da vidimo... Hmmm, da. U obitelji baš i nisam imala nešto previše razumijevanja za svoje tegobe, osim s majčine strane koja je i sama bolovala od depresije prije više od 20-tak godina (danas je, hvala Bogu, super), ali i to je bilo pomalo ograničeno. Ponekad me ima tko saslušati, ponekad nema, ali zato je internet uvijek uz mene. Kako poboljšati mentalno zdravlje? Smijeh Ako to nije blog, onda je Facebook ili neki instant messenger. Kad bolje razmislim, skoro uvijek uspijem naći neku dobru dušu da malo podmetne rame kad mi zatreba. HVALA, vraćam dvostruko!


Citat :
3. Ostanite u kontaktu s obitelji i prijateljima
Redovni društveni kontakti mogu jako pomoći osobama koje pate od poremećaja mentalnog zdravlja. Redovita druženja i razgovori imaju velik utjecaj na naše svakodnevno raspoloženje. Jednostavno nazovite nekog, pošaljite e-mail ili SMS onima koje volite.
E, po ovoj točki sam se u jednom periodu doooobrano zaje*ala. Da oprostite na rječniku. Nekoliko godina uopće nisam kontaktirala s članovima šire obitelji i danas mi je radi toga žao. Naročito radi jednog bratića s kojim sam se kao dijete izvrsno slagala i voljela, ali eto, život nas razdvojio. Nisam ga vidjela godinama, a tako bih to željela. Međutim, problem predstavlja to što je on trenutno na odsluženju kazne u Remetincu radi nekakvih provalnih krađa a njegova obitelj ne voli pričati o tome... Silno bih ga željela vidjeti i porazgovarati s njim i malo po malo pripremam teren kod njegovih sestara kako bi ih jednog dana mogla zamoliti da pođem s njima u posjetu. Kako poboljšati mentalno zdravlje? Tuzan


Citat :
4. Smanjite stres
Konstantni stres može imati dugotrajni negativni efekt na vaše psihičko i fizičko zdravlje. Počnite od toga da svoj dom riješite stresa: očistite nered, pobrinite se da imate dovoljno svjetla u kući i imajte neki prostor samo za opuštanje.
Eeee, to sam napravila i konstantno radim na daljnjim poboljšanjima! Prije nekih pola godine sam pobacala sve stare dnevnike pune negativne energije i ružnih emocija, koje sam čuvala još od djetinjstva. Moram napraviti "mjesta" za neke nove, ljepše dnevnike. Kako poboljšati mentalno zdravlje? Yes Također sam u dnevnu organizaciju uvela rokovnik jer sve što zapišem - ne moram pamtiti pa je kaos u glavi i opterećenost manja. A i kompjuter mi je smješten točno uz prozor tako da preko monitora mogu gledati van - nema ništa ljepše od sunčanog popodneva usred zime, kad mi sunce grije lice kroz staklo. Kako poboljšati mentalno zdravlje? Sretan


Citat :
5. Sami sebi zadajte neki izazov
Neka nova aktivnost ili postavljeni cilj pomažu vam fokusirati misli i akcije te vam daju nešto čemu možete težiti. Vaš izazov mora biti nešto realno, kao što je naučiti svirati neki instrument ili dovesti se u formu da se ne uspušete dok se uspinjete do trećeg kata. Glavna ideja je da to bude nešto zabavno u čemu uživate i da proširite svoje dosadašnje aktivnosti.
Hmmm... ništa od navedenog ali prikupljanje informacija koje objavljujem na blogu a koje bi mogle koristiti drugima čine me sretnom jer imam osjećaj da nekome pomažem. O ostalim ciljevima još moram razmisliti, mislim da na ovoj točki još moram poraditi.
Ali... zapravo mi je cilj i maksimalno unaprijediti ovu stranicu/blog kako bi koristio što većem broju ljudi u potrebi. Uz to se vezuje i moj "novi projekt", ovaj forum na temu psihijatrije i mentalnog zdravlja, za koji se nadam da će zaživjeti i mnogima biti od koristi. Ovim putem vas sve pozivam da se registrirate i sudjelujete u njegovom "rađanju"!


Citat :
6. Smijte se i plačite
Dokazano je da smijanje poboljšava naš imunitet, umanjuje bol i štiti srce od oboljenja. Isto tako je i značajan faktor u ublažavanju depresije i ostalih mentalnih problema. Smijeh smanjuje tenzije, stres i iživciranost.
Osim smijeha i plakanje je dobro za rješavanje stresa i za vašu psihu. Možda u plakanju nećete uživati u tom trenutku, no ono oslobađa potisnute osjećaje i mnogo se ljudi nakon plakanja osjeća kako su iz sebe izbacili sve ono što ih je tištilo.
Ovo je 110% TOČNO. Kad mi se plače, plačem glasno, kad mi se smije, smijem se grohotom. Ionako se nekoliko godina uopće nisam znala niti mogla prirodno nasmiješiti a kamoli smijati, samo sam razvlačila kutove usana a ništa me nije veselilo niti nasmijavalo. Bilo je to vrlo teško razdoblje. Godinama mi ništa nije bilo smiješno i ništa me nije veselilo. Kako poboljšati mentalno zdravlje? No S vremenom se situacija ipak promijenila na bolje i naučila sam uživati u svakom danu i radovati se malim stvarima. Kad sam dobro - taj dan iskoristim maksimalno kako bih stvorila dovoljnu zalihu "pozitivnih emocija i misli" za one dane kad sam "down". Funkcionira! Kako poboljšati mentalno zdravlje? Yes
I još jedan detalj:
Dok se blog Anksioznost-Panika-Depresija, bavi smrtno ozbiljnim temama u sferi plakanja, na svom drugom blogu, Burza Frustracija, povremeno si priuštim malo glupiranja i zafrkancije - to spada u sferu smijeha. Kako poboljšati mentalno zdravlje? Wink


Citat :
7. Napravite plan
Ne znati što će raditi u toku dana je jedna od stvari koje najviše muče osobe koje imaju psihičkih problema. U ponedjeljak se prisilite i napišite barem jednu stvar koju ćete raditi svaki dan u idućem tjednu. Ovo znači da ćete se probuditi ujutro i da nećete biti suočeni sa praznih 24 sata koje nećete znati kako provesti.
Da, i ovo je živa istina. Svake večeri razmišljam o tome kako ću ispuniti slijedeći dan odnosno što sve trebam napraviti sutra, kamo otići, kome se javiti itd. jer sve dok mozak ima prostora za prazan hod, misli počinju vrludati i često odu u pogrešnom smjeru. Ako ništa drugo, ponekad je i učenje neke softverske aplikacije sasvim dovoljno da ispuni čak i nekoliko dana! Također, na stolu imam i kalendar s gomilom unaprijed upisanih obaveza, kojeg se strogo pridržavam. Prakticiram ne upisivati više od jedne ozbiljnije obveze dnevno, kako bih izbjegla veće opterećenje, tako da mi je tjedan uobičajeno poprilično popunjen nekom zanimacijom (makar to bio i odlazak zubaru). Kako poboljšati mentalno zdravlje? Zubo Naravno, ako su vam zubi zdravi, upišite u kalendar termin svoje omiljene TV emisije, datum izlaska časopisa koji želite pročitati i sl. Samo neka bude što popunjeniji, činit će vas zadovoljnijim radi dobre organizacije a i dat će vam dojam "zauzetosti" nekim drugim stvarima, osim samim sobom i svojim poteškoćama.


Citat :
8. Odvojite vrijeme za sebe
Jedna od glavnih karakteristika osoba s lošijim mentalnim zdravljem jest da više vremena provode brinući se o drugima nego li za sebe. Kako biste poboljšali sviju psihu, odvojite vremena kako biste se pozabavili onime što vam je stvarno bitno u životu. Nemojte dozvoliti da vaši hobiji i interesi budu potisnuti zbog drugih. Pokušajte u svoj dan ukomponirati stvari i aktivnosti u kojima uživate i koje vam pomaži opustiti se - bilo to slušanje muzike, kupka ili čitanje knjige, barem na 10 minuta.
Jedan mali štos za roditelje: kad klince spremite na spavanje, priuštite si sat-dva samo za sebe. Ja već godinama uživam u tome i zaista pomaže. Istina, sutra se obično dignem s podočnjacima, ali zadovoljnija. Ako ste navečer previše umorni, isti trik možete izvesti i na način da ustanete sat vremena prije njih i u miru npr. doručkujete i popijete kavu. Meni to zaista PUNO znači, tih mojih sat-dva dnevno. Samo MOJIH! Možda će neki to smatrati sebičnim, ali moje je mišljenje da nikoga ne mogu učiniti sretnim ili zadovoljnim ukoliko to najprije nisam ja.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



Kako poboljšati mentalno zdravlje? Empty
PostajNaslov: Re: Kako poboljšati mentalno zdravlje?   Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyčet vel 19, 2009 10:57 pm

Tajne svakodnevnoga dobrog raspoloženja

Ne postoji brzopotezni recept za osjećaj zadovoljstva ali evo nekih od glavnih savjeta. Naučite nešto više o stresu, negativnim osjećajima i mislima, ljutnji i kako se nositi sa tim svim

POJAČAJTE:
- relaksaciju;
- sposobnost iskazivanja osjećaja;
- ostvarive ciljevi koje sami sebi zadajete;
- vrijeme za stvari u kojima uživate;
- zdrave dijete;
- sport, rekreaciju ili vježbe u kojima uživate;
- posao za koji smatrate da ste pravedno i dobro nagrađeni;
- ugodan balans između rada i odmora;
- vrijeme samo za vas i stvari koje vas zanimaju;
- vrijeme koje provodite s obitelji i prijateljima.

SMANJITE:
- previše stresa;
- osjećaj bijesa ili frustracije;
- previsoka očekivanja;
- negativne osjećaje i misli.


Izrazite sebe

Izražavanje osjećaja otvoreno i bez susprezanja, znak je zdravog stava prema samima sebi i siguran put ka zdravom raspoloženju i oslobađanju od napetosti

Pomaže nam da se oporavimo od stresnih i bolnih iskustava, a pomaže i drugim ljudima da razumiju što se događa u nama samima. Dakako, postoji vrijeme kada pokazivanje emocija i nije tako korisno ali skrivanje ili uzdržavanje osjećaja može prouzročiti tenziju koja utječe na naše psihičko i mentalno zdravlje.
Argumenti i argumentiranje su zdravi ukoliko se poštuju tuđe granice i cijela situacija ne prijeđe okvire izvan kojih počinje ponižavanje i vrijeđanje. Neki psiholozi tvrde da se zdrav i sretan odnos treba temeljiti na bar 20 % konflikta! Učiti da se ne slažete u svemu bez da jedno drugo unesrećujete zbog toga, važan je dio svake veze.
Kako god bilo, bijes i destruktivna ljutnja nisu zdravi i ne pomažu. Stoga što prije naučite kako se nositi s ljutnjom i osjećajem bijesa.


Ljutnja

Prepoznajte svoje osobne "okidače" ljutnje i na vrijeme snizite ton, ishod će biti znatno povoljniji

Današnji stresni način življenja može prouzročiti tenziju koja je glavni okidač ljutnje.
Ljutnja je prirodna i zdrava emocija i kada za nju postoji pravovaljani razlog ona je "ispravna" reakcija.
Ljutnja se mora iskazati na neki način jer ukoliko se zatomi može uzrokovati veću štetu i prerasti u bijes koji je vrlo destruktivna emocija.
Ljutnju treba iskazati snažnim, nepokolebljivim argumentima i bez deranja. Naprasito prasnuti nikad nije dobra solucija, ali ljutnja iskazana snažnim, nepokolebljivim argumentima i bez deranja, potrebna je. Iako snažno iskazivanje ljutnje privremeno može donijeti olakšanje, kasnije se uglavnom pojavljuje loš osjećaj što izaziva još jaču ljutnju.

Kako obuzdati jači osjećaj ljutnje?

- Razgovarajte s nekim kako se osjećate.
- Potražite savjet profesionalca, pitajte psihološkog savjetnika za stručno mišljenje. Neka vam stručna osoba pruži alat i savjet kako se nositi s dubljim osjećajima koji su dugo godina bili pohranjeni u vama.
- Ukoliko je ljutnja usmjerena na vas same, razmislite da li ste možda nepravedni prema samima sebi i krivite li se bespredmetno.
- Razmislite o svojoj ljutnji odnosno na koga ili što ste ustvari ljuti.
- Izrazite svoje osjećaje pisanjem ili slikanjem.
- Prakticirajte tehnike koje vas relaksiraju i oslobađaju stresa.
- Bavite se sportom ili vježbama u kojima uživate.
- Smanjite količinu tenzije u svojem životu.
- Pričajte o svojim problemima.
- "Pobjegnite" u knjige, filmove ili igre.
- Radite stvari u kojima uživate i zabavljajte se.
- Odmorite se od natjecanja s drugima i samim sobom!
- Budite pažljivi prema sebi i izvlačite iz sebe onoliko koliko smatrate da ćete moći procesirati.


Bijes

Nekoliko praktičnih savjeta kako se nositi s ovim razarajućim i zastrašujućim osjećajem

- Dišite sporo i duboko.
- Probate tzv. "hlađenjem daha", jednim od jogijskih disanja. Jezik lagano isplazite i savijte da poprimi oblik žlijeba, potom sporo udahnite. Zatvorite usta i zadržite dah koliko god se osjećate ugodno. Izdahnite polako kroz nos. Ponovite tri puta.
- Usporite. Ne žurite s riječima ili akcijama zbog kojih ćete možda požaliti kasnije.
- Idite u praznu i zvučno izoliranu sobu i tamo se dobro izvrištite.
- Otvorite ventile svojim osjećajima udarajući jastuk ili mekani namještaj.
- Učinite nešto fizički, kao što je ribanje poda ili čišćenje auta.
- Bacite se na vježbe poput trčanja, šetnje, vožnje biciklom ili plivanja ali nemojte izabrati neki natjecateljski sport koji povećava osjećaj agresije.


Stres i kako ga prepoznati

Stres sam po sebi ne mora biti štetan. Nama su potrebni ciljevi i izazovi u životu, u suprotnom postaje dosadno. Kako bilo, količina stresa koju možemo podnijeti na svojim ramenima i u tijelu varira od osobe do osobe, a previše stresa je svakako štetna stvar

Neke "poznanice" kada je riječ o stresu:
- povećava se osjetljivost na okolinu;
- povećava se osjetljivost na kriticizam;
- javljaju se znakovi napetosti, kao što je grickanje noktiju;
- javljaju se problemi sa spavanjem ili ranojutarnja buđenja;
- povećanje konzumiranja alkohola ili cigareta;
- slaba probava;
- gubitak koncentracije.

Važno je poduzeti nešto kako bi se oslobodilo suviška stresa prije nego što on počne djelovati na vaše fizičko ili psihičko zdravlje.
Ukoliko osjećate da vas preplavljuju obaveze, dajte sebi prostora za disanje. Uzmite slobodan dan, obavljajte nekakve sitne poslove po kući, posvetite se obitelji ili radite bilo što drugo što smanjuje pritisak na vas. Provedite dan radeći samo stvari koje vas relaksiraju i od kojih se osjećate dobro.


Negativni osjećaji i misli

Svi mi s vremena na vrijeme imamo negativne osjećaje i misli, ali...

Problemi u vezi, pritisak na poslu ili kod kuće, brige o novcu ili o osobnom zdravlju sve to može voditi osjećaju stresa i tjeskobe ili čak osjećaju depresije i beznadnosti.
Vrlo lako je misliti da ste kompletno prepušteni vjetrometini svojih osjećaja ali ustvari nije tako. Do određene granice, način na koji se osjećate diktiran je načinom razmišljanja, odnosno loši osjećaji često su rezultat loših projekcija i vlastitih destruktivnih razmišljanja.
Misli i osjećaji vrlo su povezani. Svakoj emociji prethodi misao, čak i ona nesvjesna. Misao je ona koja povlači emociju. Na primjer, sjetite se smiješnog vica i tada se nasmijete. To nije vic sam za sebe koji vas je nasmijao već vaša osobna misao o njemu.
Loši osjećaji pojavljuju se upravo na isti način. Sjetite se nečega neugodnog što ste učinili tipa "mora da sam izgledao kao zadnji glupan" i tada se u svojem sjećanju osjećate loše. Odgovorite sebi što vas je navelo da se osjećate loše.
[Vrh] Go down
Kate

Kate



Kako poboljšati mentalno zdravlje? Empty
PostajNaslov: Re: Kako poboljšati mentalno zdravlje?   Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyuto lip 02, 2009 4:43 pm

Koke, ovi postovi su mi super..vecine toga se i pridržavam..ali najvise kiksam kod vježbanja i obveza(onih odgodivih).. ali kratka sam sa zdravom prehranom..mislim da se hranim zdravo osim tone čokolade,,,pregledavajuci net da pronađem konkretne podatke bez latinskih i ostalih recenica poput uzimajte dosta b, c a vitamina, omega kislelina itd..vec da mi kaze za dorucak jedi sir, rucak blitvu..tj namirnice i za sto su one dobre..pa te molim jer znam da si ti vec sve to prostudirala a bogam i magistrila, reci neku stranicu pametnu koja ce reci Kati što i kad da papa... a i koji kilogram vise mi ne bi škodio..
[Vrh] Go down
Kate

Kate



Kako poboljšati mentalno zdravlje? Empty
PostajNaslov: Re: Kako poboljšati mentalno zdravlje?   Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyuto lip 02, 2009 4:52 pm

zanemari....u nastavku moje šetnje forumom naisla sam i na hranu...znala sam ja ti si to dobro elaborirala...tenk ju, tenk ju, tenk ju
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



Kako poboljšati mentalno zdravlje? Empty
PostajNaslov: Re: Kako poboljšati mentalno zdravlje?   Kako poboljšati mentalno zdravlje? Emptyuto lip 02, 2009 9:55 pm

lol!

Sve bih mogla zaobići ali finu papicu... to se samo lijepi za mene Very Happy
[Vrh] Go down
Sponsored content





Kako poboljšati mentalno zdravlje? Empty
PostajNaslov: Re: Kako poboljšati mentalno zdravlje?   Kako poboljšati mentalno zdravlje? Empty

[Vrh] Go down
 
Kako poboljšati mentalno zdravlje?
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» :: STRES - općenito
» RADNA TERAPIJA
» F32 DEPRESIJA
» Kako ublažiti stres?
» Kako upravljati svojim raspoloženjem?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: LIJEČENJE :: SAMOPOMOĆ :: PREHRANA, KRETANJE I TJELOVJEŽBA-
Forum(o)Bir: