Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 F1x.2 Apstinencijski sindrom

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin



F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyned vel 22, 2009 8:25 pm

F1x.2 Apstinencijski sindrom

Apstinencijski sindrom je skup simptoma koji se javljaju nakon prestanka uzimanja droge ili nekih drugih sredstava koja izazivaju ovisnost (npr. lijekovi za smirenje, alkohol, duhan i sl.). Ovisno o sredstvu o kojem je čovjek ovisan, apstinencijski se sindromi razlikuju.

Apstinencijski sindrom pri prekidu uzimanja droga očituje se znakovima pretjerane aktivnosti središnjeg živčanog sustava. Težina stanja u apstinencijskom sindromu se pogoršava s veličinom doze opijata koja se uzima i trajanjem uzimanja.
Simptomi započinju najranije 4-6 sati od posljednje doze. Javlja se potreba za uzimanjem droge ili lijeka uz tjeskobnost, ubrzano disanje, znojenje, suzenje, slinjenje, te zijevanje. Mogu se javiti i drhtavica, izmjena osjećaja topline i hladnoće, trzanje i bol u mišićima, anoreksija.

Apstinencijski sindrom je samoograničavajuća metoda liječenja i iako težak, nije opasan po život, no pacijenta treba informirati o tome što će mu se događati i kako će se osjećati. U slučaju teške nepodnošljivosti apstinencijskog sindroma, daju se prema procjeni lijekovi koji će olakšati da pacijent prebrodi krizu.
Jedna od mogućnosti odvikavanja od ovisnosti o drogama je i davanje zamjenske terapije, metadona čija se doza postupno smanjuje i tako nastoji izliječiti ovisnost kroz ublaženi apstinencijski sindrom, koji se lakše podnosi. Ustezanje od metadona rezultira apstinencijskim sindromom koji nastupa kasnije i postupnije.

U situaciji kada je alkohol predmetno sredstvo ovisnosti, može se javiti i tzv. delirijum tremens (delirium tremens) kojeg od psihičkih teškoća u kliničkoj slici karakterizira poremećaj sna (nesanica, površan i košmaran san), strepnja, strah, opći nemir, nemogućnost koncentracije, razdražljivost i sl. a moguće su i halucinacije. Od fizičkih znakova ističu se tremor, znojenje, mučnina (uz povraćanje i proljev ili bez njih), ubrzan rad srca, povišen krvni tlak, podrhtavanje mišića sve do parcijalnih grčeva, i u razvijenom stadiju, epileptičkih napadaja tipa grand mal.
Nakon suzbijanja sindroma ustezanja alkoholičari mogu uzimati lijek disulfiram koji blokira enzim nužan za razgradnju alkohola te se, ako se tijekom uzimanja lijeka konzumira alkohol, javlja mučnina, povraćanje, niski tlak. Za ovakvu terapiju potreban je pristanak bolesnika i ne smije se dugo provoditi jer disulfiram oštećuje jetru. U novije se vrijeme koristi i nalokson (opioidni antagonist) koji umanjuje ugodne učinke alkohola.


Zadnja promjena: Admin; ned vel 22, 2009 8:33 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Re: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyned vel 22, 2009 8:26 pm

Jeste li imali iskustava s apstinencijom?

Kod sebe, prilikom smanjenja doze alprazolama (Xanax, Helex, Misar) ili kad zaboravim uzeti lijek, najprije primjećujem napetost mišića vrata, zatim poteškoće s fiksiranjem pogleda na određenu točku, napetost u obliku skakanja na svaki šum i razdražljivost i pojačano znojenje.
Vjerojatno bi se naknadno našlo i još ponešto podjednako "veselo" kad ne bih uzela slijedeću dozu, makar i minimalnu moguću.

Kakva su vaša iskustva i od čega ste se odvikavali?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Subutex   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypet tra 10, 2009 10:53 am

Ovo kopiram s Chata, ako ima netko tko bi mogao pomoći... dobro došao!

to sad je napisao/la:

10 Tra 09, 03:02

to sad: dobro jutro svima.IMAM VELIKI PROBLEM NEZNAM KAKO DA SE RIJESIM SUBUTEXA,NAIME I MUČI ME DIJAGNOZA F11.2 POZDRAV MODERATORU

to sad: POZZDRAV SVIMA JOS NESTO SAMO DA NAPOMENEM DA AKO ITKO UZIMA LIJEK SUBUTEX DA GA SE OKANI STO PRIJE JER CE JAKO ZABRAZDITI I NEČE SE MOČI SAMO TAKO SKINUTI S NJEGA VESELA EKIPA NA SUBUTEXU POZDRAV SVI

[Vrh] Go down
tommy13

tommy13



F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Re: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypet srp 23, 2010 8:29 am

Subutex (danas se primjenjuje Suboxone sto je isto buprenorfin, ali uz dodani - neaktivni - nalokson) je buprenorfin i kao takav takodjer alkaloid opiijuma pa iako se ne veze na sve opioidne receptore (mi, kappa i delta), kao npr. heroin, morfin ili metadon, veze se uz neke te nakon nekog vremena izaziva ovisnost. Navodno je tolerancija puno manja nego kod primjerice metadona, a i ovisnost se teze stvara (zato je danas lijek 1. izbora kod dg F11.2, no buduci da ga svi ne podnose, uvijek ostaje metadon), ali ipak se vremenom stvara.
Buduci da je rijec o opiodu, potrebno ga je postupno smanjivati uz primjenu druge farmakoterapije (benzodiazepini, klonidin i antipsihotici II. generacije - Seroquel , npr.).
[Vrh] Go down
Want2BFree





F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Re: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptyčet vel 12, 2015 11:00 am

Pozz, uglavnom, na 3,5 tablete Suboxona sam od 8mg, s time da sam si sam poceo smanjivati dozu (znam da nije u redu ali volim imati otvorenu mogućnost u slučaju osjecaja da sam losije), i da sada mogu biti na 2 tablete od 8mg i vec imam dug staž sa svime time ali živim normalan zivot, imam doma zenu, djecu i volio bih se potpuno maknuti sa toga... Dugo sam na Suboxone-u, znam dosta toga o svemu, pa me zanima iskreno najbolji način koji je relativno brz za skidanje sa njega. Skinuo sam se do sada sa Heptanona(3 mjeseca bolnice, bio na 40 kom), sada bih volio napokon riješiti se ovoga jer me sputava u zivotu i opcijama koje imam (ili nemam) zbog lijeka), recidiv nije moguc nikako tako da me jedino interesira skidanje. Ako se plaća, nema veze, platiti cu, samo da se maknem i normalno živim dalje... Probao sam sam ali zbog djece doma mi nije ok da gledaju to, ako netko zna ikakav dobar sistem, bolnicu koja je privatna, molio bih da mi javi, jer u Vinogradskoj primaju samo ljude koji su na Heptanonu... Čini mi se da je ovo jako zeznut lijek inače, kriza počinje lagano a poslije je katastrofa, psihički ubija, zanimaju me i iskustva, koliko je trajala fizička kriza nekome itd. Svaka informacija je dobrodošla, hvala unaprijed i lp!
[Vrh] Go down
akadead





F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Re: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptypet vel 13, 2015 8:58 pm

Buraz koma..3,5..
gle nemam nikakav savjet imam frendicu koja fura tako.na iglu ne..
kad citam tvoje riječi..bože..nerazumijem kako više utječu na mene nego tebe.
Nikako bez poštovanja jer ja poznajem to tupilo u kojem ne osjećaš bol,kad moras nešto uzet da bi bio normalan među drugima,osjećaji koje njih vode tebe ne vode.ta volja za nesto dosadno pa si uzmes da ti bude ok.ok.
svi znamo da se skinut mozes ako se klonis toga,ali buraz to ti trebaš skuzit,nemoze ti neko reci kako,moraš mozak na to uključit i dalje sretno.
svojoj frendici nisam pomogao(upoznao sam je navucenu)jer nismo blski ali mi je draga.dobra je osoba.
znam da je dug put ispred tebe ali i dug staž imaš iza sebbe..
pogledaj koliko s uzivao.zar nisu dosdila ta sranja.s jednog na drugog.
nemas pojma kako je ljepše žiivit punim plućima.predugo se gazis.zamsli sta sve prolazi tvoje tijelo i organe.jebes mozak.samo pametni see drograju jer oni imaju razloga.
oslobodit se od toga.
ja sam bio navucen na tablete i droge(sve pommalo,trva svaki dan)helexi i fevarin.to mi je pomoglo oko droga,helexe sam uzmao na pocetku ali sam ih izbacio jer sam uz njih pio fevarin.
oni su mi dosta pomogli da ne mslim o drogama,jer to je droga.ali ne kao sub koji pruza instant efeckt nego lagano opustanje th sra.. i tako.mozda b ti pomogli.
otpustaju seotonin,sreću,tj.mozak ih ne troši pa nonstop sljaka.na pocetku je kao ecstsy ali brzo to prode al si poztivan cjelo vrjeme al si lud pa mozda sta ja znam.ali tebe bi malo sljakalo mislim.tako ti je to sa instant drogama.ova je drukcija.opustila bi te.valjda sta znam meni je pomoglo(oko herona od spaade svega)to ti je droga za depresivne.mozda ti nisi depresivan al tvoje tjelo sigurno jest.mozda izgleda sve uredu ali iznutra,nekad?
Želim ti puno sreće
[Vrh] Go down
Want2BFree





F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Re: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptysub vel 14, 2015 1:19 am

Frende, mislim da si me ipak krivo procijenio ali nije bitno to nego savjet. Uglavnom, ja ti ne uživam u tome nego smanjenjem i na dva sam trenutno, iskreno, gadi mi se ikakvo tupilo i takve spike ak me kužiš, visim u teretani svaki dan, znojim se ko kobila (manje vazno sada), idem na izlete i vedre sam naravi uvijek. Tražim najbrži a najjednostavniji sistem skidanja sa ovoga i naći ću ga, već sam našao neke solucije, SLO, BG, čak i Mexico, koliko koštalo da koštalo... Šanse da se vratim u recidiv ne postoje-samo želim maknuti se napokon sa ovoga koje mi je teze za izgurati nego čepove ili dop... Ajde, javim tu kaj sam uspio kroz neko vrijeme jer počinjem sto prije, wish me luck!Smile i hvala ti za savjet o Fevarinu.
[Vrh] Go down
akadead





F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Re: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm

i wish u luck.super sto se furas na sport.sory na krivoj procjeni samo pišem iz iskustva.nisam mislio na neko ozbiljno tupilo koje se vidi samo u filmovima.jednostavno nezadovoljstvo.jbg.večinom sam napušen pa nekako drukcije to izgleda kad pisem.i zravan.sretno frende.
[Vrh] Go down
Sponsored content





F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty
PostajNaslov: Re: F1x.2 Apstinencijski sindrom   F1x.2 Apstinencijski sindrom Empty

[Vrh] Go down
 
F1x.2 Apstinencijski sindrom
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» F10.4. Apstinencijski sindrom s delirijem - Delirium tremens
» F84.2 Rettov sindrom
» F95.2 Touretteov sindrom
» Koreatski sindrom (koreje)
» F04 Organski sindrom amnezije

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: UPOMOĆ! ŠTO MI JE?! :: F10-F19 Mentalni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani upotrebom psihoaktivnih tvari-
Forum(o)Bir: