Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja

Go down 
+12
MILIKA
akadead
apophis
Svemirski Velikan
Kellhus
medo1600
rozaovcica
ancy
CorpseBride
Stefy
medicus@zg
Admin
16 posters
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet vel 19, 2009 8:10 am

F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
- F23.0 Akutni polimorfni psihotični poremećaj bez simptoma shizofrenije
- F23.1 Akutni polimorfni psihotični poremećaj sa simptomima shizofrenije
- F23.2 Akutni mentalni poremećaj sličan shizofreniji
- F23.3 Drugi akutni pretezno sumanuti psihotični poremećaji
- F23.8 Drugi akutni i prolazni psihotični poremećaj
- F23.9 Akutni i prolazni psihotični poremećaj, nespecifičan
[Vrh] Go down
medicus@zg





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub srp 25, 2009 12:58 pm

Evo ja imam 23.0 , ima li netko iskustava, koliko se i cim lijecio?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypon srp 27, 2009 6:49 pm

Pozdrav, medicus, i želim ti srdačnu dobrodošlicu na forum.
Nadam se da će se uskoro javiti netko s kim bi mogao podijeliti iskustva, a u međuvremenu predlažem da nam napišeš ponešto o sebi i svojim tegobama.
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyuto sij 03, 2012 12:10 am

pozdrav upravo sam saznala da mi dečko boluje od F23 dali netko zna koliko je to teška bolest ja sam danas pričala sa njegovom psihijatricom ali svejedno neka mi natko kaže svoja iskustva da znam kako se nositi time.
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyuto sij 03, 2012 11:17 am

itko Sad
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri sij 04, 2012 11:40 am

Molila bih da mi se netko javi stvaro sam očajna volim svog dečka i stavrno mu želim pomoći 6mj.sam s njim u vezi i nisam znala od čega boluje nažalost saznala sam to na najgori mogući način pokušao se ubiti kod mene doma.Saznala sam da ima F23 malo sam proguglala o tome i razgovarala s njegovom psihijatricom.Bio je na hitnoj prvo sad je u Vrapču na promatranju i da mu ustanove lijek do sad je pio zyprexu(s kojima se i predozirao kako je završio na hitnoj) 5mb.i normabel po potrebi 10 god.pije lijekove prije je pio 10mb.Što učiniti kako postupiti?Kako mu pomoći?Moji ne žele da ja više budem s njim jer se brinu za mene al ja ga volim i ne želim ga napustiti nego mu želim pomoći.
[Vrh] Go down
CorpseBride





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri sij 04, 2012 8:42 pm

ej stefi...sve dijagnoze od F20 do F29 su psihoze. a psihoze su najteze psihicke bolesti,kad je u fazi akutne psihoze ti mu sigurno ne mos pomoc.to mi viruj.prema njemu se ponasaj najnormalnije.nije on nista ni bolji ni gori ni od mene,ni od tebe,niti od ikoga.samo prati i promatraj njegovo ponasanje,tako ces najlakse primjetit dal mu stanje ide na gore.koliko imas godina Stefy?
[Vrh] Go down
ancy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri sij 04, 2012 9:28 pm

Pozdrav! evo probat ću ti pomoći...meni je F23 kao dijagnoza uspostavljena prije tri godine, dvije i pol godine sam pila zalastu 5mg, a nakon toga pola tablete tj. 2.5 mg navečer prije spavanja i to 4-5 mjeseci...sad pijem svako drugi-treći dan po 2.5 mg...dobro se osijećam, obavljam normalno sve aktivnosti, zaposlena sam,...baš sam večeras razgovarala sa svojom prijateljicom o mom stanju,...njena zapažanja o meni su da izgledam super,ona nikada nebi rekla da sam nešto takvo preživjela!
Ako mu želiš pomoći budi uz njega, razgovaraj s njim, nastoj osluhnuti što mu paše u tom momentu...izađi sa njim u šetnju...nastoj ga zaokupirati! Meni osobno su najviše pomogli iskreni razgovori s bližnjima,...kad mi je bilo loše ja bi jednostavo rekla nisam dobro i onda bi oni mene odvukli vani u šetnju ili bi otišli kod priatelja pa zbijali šale... A od svega je najbitnije da uzima terapiju redovno i po preporuci liječnika! bilo je i momenta kad mi je paso samo mir, onda bi otišla malo prilegla...eventualno upalila glazbu...znam da mi je tiha i lagana glazba strašno odgovarala, umirila bi me... Ja znam što je to, proživjela sam taj napad, nebi to poželila nikom, moja jedi želja je da nastavim normalno i što zdravije živjeti...znam da svaki stres može biti poguban za mene al mora se nastaviti boriti! Ako ga voliš iz svog iskustva ti mogu reći samo da mu budeš dostupna za razgovor u svakom momentu i trebaš mu dati do znanja da ti se može otvoriti i iskreno reći što osijeća u tom momentu! Meni je najviše (osim tableta) pomogo razgovor!
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri sij 04, 2012 10:10 pm

Puno hvala na odgovorima.Ja imam 23i god.dečko ima 28.Zanima me još nešto on si je počeo smanjivat lijek to je vjerovatno od razloga isto zašto se pokušao hm...Sad znate što,i jer je bio otišao od kuće nije bio u kontaktu sa svojima.Al kad je završio u hitnoj naravno da sam kontaktirala njegove.Još jedno pitanje pretpostavljam da mu je teško prihvatit da je bolestan(kako je tebi bilo suočit se s tim?) i meni bi bilo ali hvala dragom Bogu zdrava sam.
[Vrh] Go down
ancy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri sij 04, 2012 10:33 pm

Iskreno, jako teško...što više mislim da ni nakon 3 g. nisam još prihvatila potpuno da sam bolesna...al znaš kako se ja nosim sa tim...jednostavno radim sve što bi i radila da nisam bolesna...natojim se uključiti što više u društveni život, što više van kuće i tv-a...a obavezno se baviti nekim sportom to potiče izlučivanje seratonina i dijeluje...znam iz iskustva da se svaki put nakon trčanja i pilatesa osijećam kao nova! Odlazak u prirodu, šetnja psa sve je to opuštajuće i pomaže! Usput i ja imam 28 g., a obolila sam kad sam imala 25g. Znam da sam nakon napada željela samo nastaviti živjeti što normalnije. I nadam se da ću biti još bolje :-) Može jedno pitanje, kad je obolio tvoj dečko?
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri sij 04, 2012 11:12 pm

Mislim da je imao 18.
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri sij 04, 2012 11:17 pm

Koji je bio razlog tvog oboljenja???ako smijem pitat kako si se razbolila?
[Vrh] Go down
CorpseBride





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet sij 05, 2012 11:47 am

Evo,imas nekoga ko ce ti pomoc... Smile) necu se pravit pametna i solit pamet,kad ima neko ko je to prosa...Da je bpd ili depresija u pitanju,tu bi ti mogla pomoc. eto,nadam se da ce sve bit ok.nije lako zivit s psihicki oboljelom osobom(znam po sebi),al drzi se <3
[Vrh] Go down
ancy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet sij 05, 2012 10:04 pm

Doživila sam niz trauma ranije o kojima nisam nikada progovorila ni riječ niskim i jednostavno jednog dana nije više išlo, naravno postojao je i okidač za tu psihičku reakciju al nebi ga navodila previše je osobno! Al to je bila tada jedina epizoda tj. napad, nakon toga nisam ih više hvala Bogu imala,... Jel on od početka uzima zyprexu...ustvari koliko dugo je uzima? Jer ja je lagano ukidam.
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet sij 05, 2012 10:25 pm

10 god.uzima zyprexu sad su mu promjenili terapiju.Sutra idem kod njega u posjet u bolnicu napokon nisam ga vidjela tjedan dana.Radim pa nemogu.Pitala sam te kako si oboljela da usporedim s njim nešto dali bi htjela privatno da se dopisujemo jer bih te htjela pitat neke stvarii a ne želim baš pred svima o osobnim stvarima.
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet sij 05, 2012 10:30 pm

I puno ti hvala ancy što si se javila jer stvarno trebam pričat s osobom koja je to proživjela.Zato te lijepo molim da se čujemo nekako privatno preko mail ili nešto puno ćeš mi pomoći a ja ću moći pomoć njemu.
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub sij 07, 2012 11:25 pm

Gdje si nestala Ancy Sad
[Vrh] Go down
rozaovcica





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet sij 12, 2012 9:34 pm

Ancy, koliko dugo je vremenski trajao tvoj napad? Kakvi su bili simptomi, jesi imala vidne i slušne halucinacije?
[Vrh] Go down
Stefy





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet oľu 08, 2012 11:36 am

ej chiao dragi mi je još u bolnici već 3 mj. do sada je pio seroqel još u kombinaciji s nekim lijekom i sad mu žele mjenjat lijek.On ne želi da mu mjenjaju lijek kaže da mu je na seroqelu dobro.Žele mu dat moditen a njemu taj lijek ne odgovara ne osjeća se dobro na tom lijeku.Koji su još lijekovi dobri?On se malo raspitivao i čuo je za Abilify to je novi lijek i nema ga u hrv.za kupit ima li itko iskustva s tim?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypon oľu 12, 2012 9:53 am

Stefy,

pronjuškaj malo po:

http://lijekovi-lijecenje.blogspot.com

Tamo ćeš naći i Seroquel i Abilify i još neke
[Vrh] Go down
medo1600





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub svi 26, 2012 4:09 pm

evo i ja sam s dijagnozom F 23!!!Ukoliko neko želi popričati ili ako ima nekog tko je slično prošao bilo bi mi drago!!Evo meni je prošlo tri godine od kako sam obolio i danas nemam više nikakvih tegoba niti pijem lijekove već zadnjih šest mjeseci.Volio bi razmjeniti iskustva s nekim kome je postavljena ista dijagnoza.
[Vrh] Go down
Kellhus





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri lip 27, 2012 6:34 am

Evo Medo ja imam F23.1 Obolio sam prije 5 godina, od tada pijem zyprexu. Udebljao sam se dosta od lijekova, i puno spavam. Imam 28 godina. Prije pola godina sam probao bez lijekova, ali me doktor vratio na zyprexu nakon 2 mjeseca. Rekao je da mozak prebrzo radi. Na kojim si lijekovima ti bio?
[Vrh] Go down
medo1600





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri lip 27, 2012 8:53 pm

Kellhus evo poslao sam ti poruku u inbox tvoj!!
[Vrh] Go down
medo1600





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub lip 30, 2012 5:26 pm

Da,to je problem ako si u Splitu sigurno što je ovaj doktor u Zagreba!Liječio sam se u Vrapču,tri pol mjeseca sam bio tamo i stvarno mi je bilo to nešto najgore u životu.Da ovaj lijek koji baš ti piješ pile su i dvije moje poznanice;isti problem:spavanje i kilaža,mislim i meni je slično bilo!!Ako ništa probaj razgovarat s doktorom jer sigurno postoji alternativa za zyprexu,a kod koje bi mogao smršaviti!!Meni je strašno pomoglo u svemu što sam sportaš bio i uz veliku muku natjerao sam se opet biti aktivan;također društveni život mi je pomogao.Zanima me kako je to tvoj doktor zaključio da ti mozak prebrzo radi??jesi li se ti osjećao dobro to vrijeme bez lijeka??
Naime nisam ja samo prestao piti lijekove i to je to:dobio sam program prehrane,tjelovježbu,zadatke itd...sve sam to izvršavao i još uvijek ali sad si i priuštim tu i tamo fast food i koju pivicu,ali kile održavam..imam sad 187cm i 100kg,a imao sam u 12 mjesecu 114kg
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet srp 26, 2012 12:24 am

medo1600 je napisao/la:
evo i ja sam s dijagnozom F 23!!!Ukoliko neko želi popričati ili ako ima nekog tko je slično prošao bilo bi mi drago!!Evo meni je prošlo tri godine od kako sam obolio i danas nemam više nikakvih tegoba niti pijem lijekove već zadnjih šest mjeseci.Volio bi razmjeniti iskustva s nekim kome je postavljena ista dijagnoza.

Medo,
Hvala na javljanju, ovakvi postovi, s lijepim vijestima, uvijek poprave raspolozenje Smile
Pozdrav,
Renči
[Vrh] Go down
Svemirski Velikan





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyuto stu 13, 2012 2:20 am

Pozdrav svima!

Ovo mi je prvi post na ovom forumu.

Meni je prije godinu i pol dijagnosticiran F 23.1.

Zahvaljujem službenicima MUP-a što su me uhvatili na vrijeme i što su imali znanja i razumjevanja što i kako učiniti sa mnom. Također se zahvaljujem i svom osoblju HZZO-a koji su mi pomogli da se vratim u normalu.

Nakon što sam primljen u bolnicu u mjesec i pol sam trošio 3-4 vrste tableta i rispolept constu svaka dva tjedna. Iz bolnice sam otpušten nakon mjesec i pol te sam narednih 10 i pol mjeseci primao rispolept constu svaka 2 tjedna i išao redovno na kontrolu kod doktorice.

U početku liječenja sam bio u euforiji koja je bila dio psihoze i mozak mi je "brzo radio" - ne uvijek i točno Smile Nakon drugog mjeseca liječenja nestali su simptomi vezani uz psihozu. Nastavio sam se družiti sa svojim bližnjima u uobičajenom intezitetu, nisu imali predrasuda niti su me stigmatizirali (osim u zabavi - kada bi me nazivali ludim unutar raznih konteksta i svi smo umirali od smijeha). Na svemu tome sam im zahvalan (zahvalio sam im se). Pomoglo mi je kretanje i rekreativno bavljenje fizičkim aktivnostima. Pazio sam na prehranu.

Negdje oko 4.-5. mjeseca nakon početka liječenja upao sam u začarani krug suicidalnih misli koje su dolazile nakon što sam počeo razmišljati o činjenici da sam imao psihozu, nakon što sam počeo razmišljati o tome kako nisam uspio završiti faks (izgubio sam prava) i pitajući se što ću uopće uspjeti sa samo završenom gimnazijom, nakon što sam počeo razmišljati o tome kako ne znam za što bi se uhvatio - sa čime da se bavim kako bi se mogao u potpunosti osamostaliti... Taj začarani krug suicidalnih misli je trajao oko 4-6 mjeseci.

Cijelo to vrijeme sam znao da se neću ubiti, ali te misli nikako nisu nestajale. Naime, znao sam da se neću ubiti jer se nisam želio ubiti, a razlog tomu je knjiga Raymonda Moodya koju sam pročitao 9 godina prije psihoze (između ostalih svjedočanstava ima svjedočanstvo čovjeka koji se pokušao ubiti pa je doživio kliničku smrt). Pošto sam i sam imao određenu vrstu vantjelesnog iskustva za vrijeme operacije par mjeseci prije čitanja te knjige, nije mi bio upitan njen sadržaj. No, uz sve to, odmalena u dubini svog bića osjećam da samoubojstvo nije dobro. Tri mjeseca nakon početka suicidlanih misli sam uspio ostvariti emocionalnu vezu i to mi je dosta olakšalo život i učinilo ga ljepšim, a sucidalne misli su se prorijedile i iščezle. Nisam više u toj vezi, ali nemam više problema oko suicidalnosti. Te suicidalne misli su bile popračene i sa općom bezvoljnošću i tugom, a i malo dužim intervalima spavanja. Unatoč tome, nisam uzimao nikakve antidepresive.

Pomoglo mi je i putovanje u inozemstvo u dva navrata na po 10ak dana, a isto tako mi je pomoglo i odlaženje na vikendicu na more. Dobro, putovanja i promjena obitavališta je dobro i inače, a ne samo kad čovjek ima psihičkih problema. Svejedno, preporučam i mislim da je to potrebno za psihičke patnike, naravno uz pratnju bližnjih, bar u početku. (Bilo bi idealno da HZZO (bilo koje zdravstveno osiguranje) može takvo što osigurati za one osobe koje imaju psihičkih problema, a nemaju financijskih sredstava za takvo što. - nisam stručnjak niti sam proveo istraživanja na većem uzorku, to je samo moje mišljenje)

Usput, pomogle su mi čokolade, med, orasi i općenito orašasti plodovi.

Unutar tih godinu dana nakon psihoze išao sam i na predavanja psiho-edukacijskog programa bolnice Jankomir - što mi je puno pomoglo proširiti znanje o psihološkoj i psihijatrijskoj materiji, a i pomoglo mi je da uočim da su anksionost i suicidalne misli učestala pojava kod liječenja koje samo trebaju proći pa preporučam svima da idu na psiho-edukaciju ukoliko im doktor to preporuči.

Savjetujem da iskreno razgovarate sa svojim psihijatrom/psihijatricom i da što točnije i jasnije objasnite probleme, svoje osjećaje i svoje ponašanje, a ukoliko imate određeni stav oko bilo čega temeljito se potrudite da vaši argumenti drže vodu. Također, nemojte se ljutiti ili se osjećati krivima zbog toga što se dogodilo, niti zbog toga što ste na terpaiji i što idete na kontrole i ostalo.

Još želim istaknuti da sam nakon 4 tjedna od psihoze, tj od početka liječenja, počeo biti kritičan prema svojoj psihozi i shvatio sam da sam "zabrijo". Isto tako, mogu reći da je ta psihoza koju sam imao jedan totalno odličan "film" i bilo mi je super, a imao sam i sreću da nisam učinio ništa tragično ni drugima ni sebi. No, da mi netko ponudi da se to ili nešto slično opet ponovi samo bi mu rekao: "Nema šanse!"
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri stu 28, 2012 8:51 pm

Bravo!
Nemam bolju riječ oduševljenja za ovo što si napisao, samo BRAVO! applaudit
[Vrh] Go down
apophis





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub pro 28, 2013 12:36 am

del


Zadnja promjena: apophis; sub oľu 29, 2014 3:26 pm; ukupno mijenjano 4 put/a.
[Vrh] Go down
akadead





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub pro 28, 2013 2:15 am

Opa di si buraz di si..power to words..power to life..Peace.
[Vrh] Go down
medo1600





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub pro 28, 2013 11:10 am

To je to,svaka čast!!! Slažem se sa svima i najdraži mi je ovaj dio da si jedino sami možemo pomoći ako to i želimo!!!Ja nikad nisam htio prihvatiti nametnuto mi od strane doktora da prihvatim činjenicu o možebitnom doživotnom liječenju... Nema više ničega,lijekova i dapače i ja sam bolji čovjek poslije te psihoze i sad znam slušati tijelo i glavu i održavati psihofizičku ravnotežu Very Happy 
[Vrh] Go down
apophis





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub pro 28, 2013 5:48 pm

del


Zadnja promjena: apophis; sub oľu 29, 2014 3:27 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
akadead





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub pro 28, 2013 10:25 pm

Pa psihijatar je nije cudotvorac. Vecina ih tako postupa zato jer i oni znaju da samo sami sebi mozemo pomoci. Da ih nema ili da se ponasaju kao ostali kojima nije jasno nase stanje,zasto ne napravimo to i to i zasto nas to i to zivcira davno bi mi svi zavrsili u grobu. Neki ne a neki bogami da. Ja sam otisao tamo i isplakao dusu(inace to neradim a oni su bili stranci tako da jos gore)ali sam imao osjecaj da nisam sa ovog planeta.da sve sto radim radim pogresno jer su me svi kritizirali. Dobio sam tablete i super. Ja sam se promjenio ali ljudi oko mene nisu. Tako da sada sam na mjestu. Jebe mi se.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned sij 12, 2014 2:44 pm

apophis je napisao/la:
... Pa zaboga, niste vi ludi, samo ste prošli čudan period života, iz toga bi trebali pronaći greške prošlosti, sporazumiti se sa sadašnjosti i sretno gledati u novu budućnost. Psihoza je stanje uma, nije stanje vašeg budućeg života. Samo pronađite uzrok stanja, oslonite se na vaše životne želje, izbacite onu negativnu stvar koja vas je tu dovela, i život je opet lijep, vrijedan življenja. Ako dođete u to stanje, onda je psihoza samo pokazatelj da ste nešto morali izmjeniti zbog zadovoljnije budućnosti...

Bili ludi ili ne, činjenica je da sam na ovom forumu pronašla toliko lijepih misli sročenih u nekoliko rečenica da ti pamet stane. Evo, ovu sam citirala jer me zbilja dotakla u dušu. Čak sam i slova povećala da mi bude lakše uočljiva kad svratim Wink
Hvala, apophis, dobro nam došao i sve najbolje u Novoj! Smile
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned sij 12, 2014 2:48 pm

Admin je napisao/la:
Bravo!
Nemam bolju riječ oduševljenja za ovako inspirativno napisan post, samo BRAVO!   applaudit
[Vrh] Go down
MILIKA





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet vel 20, 2014 8:11 pm

Cao! Imam F23 i F32, od svoje 20.e godine. Imala sam tri napada, poslednji pre 2 godine. Pijem RISAR od 3mg, Seroxat 40mg i Rivotril 2mg. Imala sam period od 4 godine kad mi se ništa nije radilo. Sad je malo drugačije, imam više volje i trudim se oko života, ali još uvek nisam prevazišla osećaj krivice. Obično mi dolazi uveče i ne mogu ništa tad da radim, osim da spavam. Jako mi je teško ako sam sama, ne podnosim samoću baš najbolje. Sad imam 25 godina, studiram. Bila sam godinama bez društva.
[Vrh] Go down
MILIKA





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypet vel 21, 2014 12:47 pm

Imam F23 i zanima me da li neko godinama nakon napada nije mogao da zaboravi pricu koja mu se dogodila u glavi? Da li ga je proganjala kad god je malo uznemiren? Meni se vec dve godine mota film u glavi ispocetka kad god se malo uzbudim i nastojim tad dokazati svima da je sve sto ja mislim istina. Jel imate neki savet?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet vel 27, 2014 9:21 am


Milika,

Najprije, dobrodosla! Ides li na kakvu psihoterapiju ili se drzis samo lijekova?
[Vrh] Go down
Samo-u-mojoj-glavi





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypet vel 28, 2014 12:06 am

Evo da se i ja priključim. Imam 24 godine i dijagnosticiran mi je F 23-1. U 5tom mj 2013 bila sam na lječenju i otada pijem terapiju. Bila sam na haldolu, akinetonu i olandixu. Sada mi je smanjena terapija i pijem samo olandix. Moje stanje se znatno poboljšalo ali i dalje nemogu baš reći da sam sva svoja. Možda je razlog tomu što je moje stanje trajalo stvarno dugo - 2 godine. Počelo je kao kriza identiteta, zatim su se razvila neka opsesivna ponašanja, deluzije, paranoje i na kraju je sve eksaliralo živčanim slomom i halucinacijama. Ja sam skoro godinu dana doslovno živjela u izmišljenom svijetu. Lijekovi su mi pomogli i danas sam puno bolje, ali kako sam rekla u uvodu i dalje nisam skroz svoja. Valjda treba vremena da se čovjek "otarasi dojma" svih priča koje je njegov mozak izmislio. Ja moram priznat da si još uvijek neke stvari nemogu objasniti odnosno posložiti to razdoblje u glavi na način da jasno vidim što se točno događalo. Tek kad usporedim stanje prije bolesti sjetim se da je postojalo vrijeme kad se ništa od ovog nije događalo i onda shvatim težinu bolesti.
@Milika - znam kako je. Meni stresne situacije naprave tako da imam osjećaj kao da mi se neki filmovi vraćaju. Ono što ja radim je da se pokušavam smirit i ostat što više u realnosti. Jendostavno to ignoriram. Skužila sam da mi nekad pričanje o tim filmovima odmaže, bolje je fokusirat se na realno, nać nekakvu destrakciju od tih misli ako je moguće. Znam da nije baš tako jednostavno ali moć uma je velika i mi s psihozama to najbolje znamo Smile Pa ono što pozitivniji stav u tom trenu može pomoći, bitno je ne prepustiti se tim filmovima. Pokušajte s doktorom malo više porazgovarat o tome.
[Vrh] Go down
MILIKA





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned oľu 02, 2014 2:10 pm

Prvo hvala svima. I ja sam primetila da mi odmaže vrtiti taj film u glavi do kraja. Nažalost, desilo mi se na kraju ispitnog roka posle svih učenja da sam se počela prisećati, jer tad nisam imala šta da radim. Trudim se da ne budem dokona, sad učim novo, vratila sam se fakultetu ali izbegavam i preterano učenje gledam nekako da se i dopisujem sa prijateljima da izadjem u šetnju, na kafu. Sve mi to prija. Primatila sam to što ste rekli da kad treba ponovo da ispričam tu priču meni je jako loše, a opet me nešto tera da je svima pojasni da svi shvate kako je to logično. Meni terapiju nisu smanjili samo su povećavali, jer sam sve više tonula u depresiju. Nisam nikada bila na psihoterapiji jer nemam novca za to, ali volela bih probati. Idem samo kod psihijatra, zbog cene veoma retko, i tu sat vremena ispričam kako sam i kako mi ide.
[Vrh] Go down
Samo-u-mojoj-glavi





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned oľu 02, 2014 3:36 pm

Kako to da vam trebaju novci? Ako imate dopunsko osiguranje trebali bi moći kod psihijatra bez nekih dodatnih troškova. Meni je psihijatrica ponudila i grupnu psihoterapiju koju nemoram plaćati.
[Vrh] Go down
MILIKA





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned oľu 02, 2014 4:19 pm

Nemam plaćeno zdravstveno osiguranje, tj. overenu zdravstvenu kjnižicu. Samo povremeno odem privatno kod psihijatrice, ranije sam odlazila u bolnicu u ambulantu ali mi ništa slično nisu predložili, kod nas nema takvo nešto. Možda u nekom većem gradu.
[Vrh] Go down
ina2110





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned svi 11, 2014 3:09 pm

Pozdrav, prije dvije godine oboljela sam od akutne psihoze. Imala sam strasne halucinacije i bila sam u Vrapču tri mjeseca. Trenutna dijagnoza mi je paranoidna shizofrenija. Imam 24 godine i dan danas mi se tesko pomirit s tim da sam bolesna, redovito uzimam lijekove tri puta na dan. Pijem zyprexu, akineton, moditen i normabel, s tim da jednom mjesečno dobivam injekciju moditena. U početku svoje bolesti, kad sam izašla iz bolnice nisam mogla sjedit u kaficu jer bi mi se tijelo konstantno treslo i tjeralo mi se piskit. Sada sam puno bolje ali i dalje imam strahove od ljudi. radim u skoli kao asistent u nastavi djetetu s poteskocama. Mogu reci da me posao spasava ali kad se vratim kuci (zivim s majkom) previse razmisljam o svojoj bolesti i budem cesto tuzna. Ispisala sam se sa studija ekonomije jer nisam mogla vise ni studirat, mada se planiram vratiti na faks, ako jos uopce imam kakva prava. Voljela bih cut ako ima koja dobra dusa da podijeli sa mnom svoje probleme. Hvala.
[Vrh] Go down
Kellhus





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub lip 21, 2014 3:10 pm

Ja imam F 23.1 Pijem olanzapin sedam godina. Funkcioniram većinom dobro. Jedino imam problema sa nuspojavama lijekova, povećani apetit, što je rezultiralo debljanjem, i umorom. Iako sam u zadnjih godinu dana taj umor doveo u kontrolu, vjerojatno se navikao na tablete pa se organizam prilagodio. Bio sam u dogovoru sa liječnikom prije 2.5 godine 2 mjeseca bez lijekova. I pokazalo se da to tako ne ide. Sad pijem 5mg olanzapina navečer.
Najviše me zanimaju iskustva osoba koje duže vrijeme piju lijekove? Kako funkcioniraju, kako se nose sa nuspojavama? Da li se netko uspio trajno skinuti sa lijekova?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyned sij 04, 2015 10:25 pm

[Vrh] Go down
Maca





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysri srp 08, 2015 12:52 pm

Cao svima,

Da li ima nekog ko je imao deluzije?
Kako znate da li je nesto akutno ili hronicno? Ja se jos uvek nadam da ce moj brat na kraju ipak imati nesto sto je prolazno i sto ce se resiti lekovima da moze da ima normalan zivot.
Hvala svima i budite dobro
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptypet ruj 18, 2015 7:36 pm

Deluzija je bolesno, netočno vjerovanje u nešto što nije istinito a koje se održava unatoč objektivnim dokazima u suprotno i usprkos kulturnim normama koje ne podržavaju ovo vjerovanje.
Deluzije nisu utemeljene na stvarnosti i obično uključuju pogrešnu interpretaciju opaženog ili doživljenog te nisu podložne utjecaju zdravog razuma, čak ni očiglednosti.
Kod deluzija reference, primjerice, postoji vjerovanje da neka grupa govori nešto o nekoj osobi i kuje zavjeru, zatim da je dio neke TV emisije njoj upucen kao poruka ili kao opomena, da je dio teksta u knjizi ili novinama njoj posvećen.
Deluzija veličine i gonjenja susreću se u shizofreniji i paranoji, a deluzije vlastite bezvrijednosti ili grešnosti javljaju se u melankoliji.
[Vrh] Go down
izabela





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptysub lis 10, 2015 11:22 pm

Imala sam dijagnoze f 23 tri puta. Posledni put je bila najstrashija terapija veliko me zagrizava moditen depo koj mi ga davali preko injekcii. Mnogu mi e potrebna vasha pomoc. Planiram da imam decu dali to bi precelo za moi idni decu. terapiju ne zemam vec godini i po dana. Hvala puno izvinete za greshki ni sam hrvatica
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm

Najbolje da se konzultirate s liječnikom (psihijatar, ginekolog...)

http://lijekovi-lijecenje.blogspot.hr/2011/02/moditen-flufenazin.html
[Vrh] Go down
Sponsored content





F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty
PostajNaslov: Re: F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja   F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja Empty

[Vrh] Go down
 
F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» PSIHOZE
» F70 Laka mentalna retardacija
» F71 Umjerena mentalna retardacija
» F72 Teža mentalna retardacija
» F73 Teška mentalna retardacija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: UPOMOĆ! ŠTO MI JE?! :: F20-F29 Shizofrenija, poremećaji slični shizofreniji i sumanuta stanja-
Forum(o)Bir: