Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
srpanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin



F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti   F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyčet vel 19, 2009 6:19 pm

F60.2 Disocijalni poremećaj osobnosti

Koliko smo samo puta za neku osobu iz naše bliže okolice, ili iz javnog života pomislili: Joj koji je to sociopat? No što se zapravo krije iza tog tako teškog i pogrdnog imena namijenjenog osobama koje svojim ponašanjem upadno odudaraju od općeprihvaćenih normi.

Dakle što se krije iza naziva sociopat?


Prema današnjim klasifikacijama koje se primjenjuju u dijagnostici u pshijatriji, nazivu sociopat odgovara disocijalni (asocijalni, amoralni, antisocijalni) poremećaj osobnosti.

Radi se o poremećaju osobnosti koji obično izaziva pozornost zbog uočljivog nesrazmjera između ponašanja dotične osobe i općeprihvaćenih društvenih normi, a koji ima sljedeća obilježja:

- grubo zanemarivanje osjećaja drugih osoba
- naglašen i stalni manjak odgovornosti i nepoštovanja socijalnih normi, pravila i obveza;
- nemogućnost održavanja trajnih veza iako ne postoje poteškože u njihovom uspostavljanju;
- vrlo niska tolerancija frustracije i nizak prag za očitovanje agresije, uključujući i nasilje;
- nepostojanje osjećaja krivnje ili nemogućnost učenja na iskustvu, poglavito kazni;
- izražena sklonost okrivljavanju drugih ili sklonost uvjerljivim racionalizacijama za ponašanje koje je olesnika dovelo u konflikt s društvom.

Također, kao popratno obilježje može postojati i trajna razdražljivost. Dodatna potvrda ovoj dijagnozi je poremećaj ponašanja za vrijeme djetinjstva i adolescencije.
Osobe koje pate do ovog oblika poremećaja ličnosti imaju povijest trajnog i kroničnog antisocijalnog ponašanju u sklopu kojeg se vrši nasilje nad pravima drugih.

Osnovni poremećaj kod ovog stanja jest nemogućnost kontroliranja impulsa.
Osobe pogođene ovim poremećajem pokazuju nedostatak osjećaja prema drugima. Oni su egocentrični, sebični i pretjerano zahtjevni. Uz to, često se kod njih ne mogu pronaći znakovi tjeskobe, kajanja i krivnje.

Kršenje prava i zakona zajednice karakteristično je za ovaj poremećaj ličnosti. Pojmovi poput ‘sociopat’ ili ‘psihopat’ koriste se za osobe kod kojeg je posebno izraženo devijantno antisocijalno ponašanje.

Ovo stanje smatra se doživotnim, a za dijagnozu je važno da je poremećaj u ponašanju prisutan već u adolescenciji.
Osobe koje koriste nelegalne supstance (droge) često spadaju u skupinu antisocijalnih poremećaja. Međutim, ako je problem te osobe vezan isključivo za zlouporabu droga, i ako osoba osjeća krivlju zbog svog ponašanja onda se dijagnoza antisocijalnog poremećaja ličnosti može isključiti.

Često postoje podaci o sličnim poremećajima u obitelji. Stoga se danas smatra da u razvijanju ovog poremećaja ulogu igraju i okoliš u kojem osoba odrasta, ali i genetski faktor. Problemi u obitelji vezani uz alkoholizam također povećavaju rizik od antisocijalnog ponašanja.

Antisocijalno ponašanje može nastati i kao posljedica traume mozga, ili upale mozga (encefalitis).
Liječenje je potrebno provoditi isključivo na odjelima, a kao učinkovitija metoda pokazale se grupna terapija. Osim psihodinamskog pristupa kod nekih bolesnika stanje se može poboljšati lijekovima.


Izvor: MojDoktor.hr
[Vrh] Go down
knimao





F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti   F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptypet stu 09, 2012 3:12 pm

Eto me ovdje nakon sto sam napisala nesto o sebi na temu stigmatizacije ....
Uglavnom prema svemu sto me zbunjivalo zadnjih 3 mjeseca kod trenutnog partnera, zahvaljujuci google.com recimo da sam dobro. Za dva dana putujem natrag u Hrvatsku.
Mozda ovom poremecaju i nije ovdje mjesto ali nekako se uklopio. http://www.galaksija.com/planeta/psihopatija_i_politika.htm, Robert Hare, Hervey Cleckley,
Martha Stout, Lobaczewski....
Necu niti sam kompetentna staviti etiketu na trenutnog partnera ali glumim od prosle subote i uvidjam knjiski primjerak poremecaja licnosti. Osjecam se bolje sad kad su karte za moj odlazak od njega kupljene i nadam se da cu prema zemljopisnoj razdvojenosti uspjesno razdvojiti i nas dvoje.
I sad mi je drago sto nisam primljena na posao preko njega, za sve postoji razlog...Iskustvo sa sefom od prije par godina ipak je imalo za svrhu jer paralele su nevjerovatne...
Preporucam link i autore u slucaju sumnji....
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti   F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptysri stu 28, 2012 8:55 pm

Knimao,
puno ti hvala za post, ja ću samo ovdje dodati ispravljeni link jer je kod tebe prikazan sa zarezom na kraju pa vodi na nepostojeću stranicu:

http://www.galaksija.com/planeta/psihopatija_i_politika.htm

A sad idem to i pročitati Smile

Pozdrav!
[Vrh] Go down
knimao





F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti   F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptysri stu 28, 2012 11:25 pm

Evo temu stigmatizacije sam napustila. Nakon pročitanog linka ostala sam tužna Okolnosti u životu, želja da ljubim i budem ljubljena, toliko sam bila prigrlila tog čovjeka....da mi je teško palo razotkrivanje te osobe. U prva dva mjeseca, što se da zaključit i po mom pisanju, eto ni sama da sjednem na jednu stolicu s tim njegovim ponašanjem. Međutim izgleda da njemu nije odgovaralo nemogućnost manipuliranja sa mnom pa se počeo gubit. S obzirom na iskustvo sa bivšim šefom kockice su se slagale same od sebe. I prema riječima jedne žene koja je u braku otkrila da joj je muž psihopata nakon 25 godina, potrebno je uvijek bit korak ispred njih. Potvrdivši da se radi o psihopati lagano sam sredila da se maknem.
[Vrh] Go down
knimao





F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti   F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptysri pro 12, 2012 6:23 pm

s obzirom na kompleksnost poremećaja i njeogovog ustanovljavanja uopće preporučam svima:
http://aftermath-surviving-psychopathy.org/index.php/2011/02/24/how-can-i-deal-with-a-person-with-psychopathic-features/

[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti   F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Emptyčet pro 20, 2012 9:24 am

Meni se cini da si ti napravila jednu GOLEMU uslugu sebi i zastitila sebe i svoje zdravlje, bravo i svaka ti cast!
Hvala na linku!
[Vrh] Go down
Sponsored content





F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti   F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti Empty

[Vrh] Go down
 
F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» POREMEĆAJI LIČNOSTI
» :: Narcistički poremećaj ličnosti
» F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti
» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
» F60.1 Shizoidni i shizotipni poremećaji ličnosti

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: UPOMOĆ! ŠTO MI JE?! :: F60-F69 Poremećaji ličnosti i poremećaji ponašanja odraslih-
Forum(o)Bir: