procitala sam hrpu self-helpa u zadnje dvije godine. neke stvari su se pokazale korisnima, pa cu probati neke od njih podijeliti ovdje.
dr. david servan-schreiber: ozdravljenje
srcana koherencija
(...) kad je emocionalni mozak u neredu, srce trpi i iscrpljuje se. no, najvece iznenadjenje je da taj odnos djeluje obostrano. pokazalo se da dobro funkcioniranje srca utjece i na mozak. neki kardiolozi i neurolozi idu tako daleko da govore o "srcano-mozdanom sustavu" koji nije moguce razdvojiti,
kad bi postaojao lijek koji bi mogao uskladiti ovo prisno uzajamno djelovanje izmedju srca i mozga, pozitivno bi djelovao na cijelo tijelo. taj cudesni lijek mogao bi usporiti starenje, smanjiti stres i umor, prevladati anksioznost i stititi nas od depresije. (...)
jedna jednostavna i djelotvorna metoda koja je svima nama dostupna stvara upravo one uvjete koji su kljucno vazni za sklad izmedju mozga i srca. iako je ova metoda tek nedavno opisana, nekoliko studija vec je pokazalo njezino povoljno djelovanje. dobra za tijelo, kao i za emocije onih koji su je usvojili, ova metoda ukljucuje cak i djelomicno zaustavljanje fizioloskog starenja. (...)
vjezbanje srcane koherencije povezuje nekoliko drevnih znanja i tradicionalnih tehnika upotrebljavanih u jogi, meditaciji, vjezbama svjesnosti i opustanja. prvi stupanj sastoji se od toga da svoju paznju usmjerimo prema unutra. za pocetak, moramo na nekoliko minuta odloziti osobne brige. moramo imati volju da svoje probleme na kratko stavimo na cekanju te damo srcu i mozgu vrijeme potrebno da povrate ravnotezu i uzajamnu povezanost.
najbolje je pocet s dva duboka, polagana udaha. to ce odmah stimulirati parasimpaticki sustav i pocet ce primjenjivati djelic fizioloske "kocnice". da bi djelovanje bilo maksimalno, moramo zadrzati paznju usredotocenu na disanje sve dok ne ispustimo dah, a onda nekoliko sekundi zaustavimo disanje, dok sljedeci udah ne pocne sam od sebe. smisao je u tome da nam um pluta s izdahom do tocke kad postaje lagan, pun i raskosan u grudima.
istocne meditacijske prakse savjetovale bi da se koncentriramo na dah sto dulje mozemo i da nam um ostane prazan. ali da bismo srcanu koherenciju povecali do maksimuma, bolje je da paznju usmjerimo upravo na podrucje srca, 10 do 15 sekundi nakon sto se disanje umiri. tada, na drugom stupnju, zamislimo da disemo kroz srce (ili srediste grudnog kosa, ako srce jos ne osjecamo izravno). dok nastavljamo polako i duboko disati (ali bez napora), vizualiziramo - i zaista osjecamo - kako svaki udah i izdah prolaze kroz kljucne dijelove tijela. zamislite da svaki udah kisika hrani tiejlo, a svaki izdah ga oslobadja otpada koji mu vise ne treba. zamislimo polagane i blage pokrete udaha i izdaha koji kupaju tijelo zrakom koji prociscava i njeguje. zamislimo da nam to pomaze da tijelo iskoristi najvise sto moze ovu paznju i predah koji mu pruzamo. mozemo zamisliti svoje srce kao dijete koje se kupa u mlakoj vodi, gdje slobodno pluta i pracaka se, vlastitim tempom, bez ogranicenja i obaveza. promatramo ga kako uziva u svom prirodnom elementu, dok ga opskrbljujemo i omatamo blagim zrakom.
treci stupanj sastoji se od toga da postajemo svjesni osjecaja topline ili prostranosti koji se razvija u grudnom kosu; mislima i dahom odrzavamo i njegujemo taj osjecaj. u pocetku je on cesto stidljiv i javlja se diskretno. nakon godina emocionalnog zlostavljanja, srce je cesto kao zivotinja koja se budi nakon zimskog sna. (...) jedini nacin da ohrabrimo srce je da prizovemo osjecaj priznanja ili zahvalnosti i pustimo ga da nam ispuni grudni kos. srce je posebno osjetljivo na zahvalnost i na bilo kakav osjecaj ljubavi, svejedno radi li se o ljubavi za drugo bice, o predmetu ili cak o ideji o dobronamjernom univerzumu. za mnoge, dovoljno je pomisliti na lice voljenog djeteta, ili cak ljubimca. kod drugih, spokojni prizor iz prirode donosi osjecaj un utarnjeg ispunjenja. za vas ce se mozda unutarnje ispunjenje javiti zbog uspomene na fizicko veselje - uzbudjenje skijaskog spusta, savrseni zamah palice za golf ili podizanje jedra na vjetru. prilikom ove vjezbe, ljudi ponekad primijete blagi osmjeh na svojimusnama, kao da se prosirio iz sjaja u grudnom kosu. to je jednostavni znak da je koherencija uspostavljena. ostali znakovi su osjecaj lakoce, topline ili sirenja u grudima. (...) koherencija u srcanom ritmu djeluje na emocionalni mozak, uspostavlja stabilnost i signalizira da je fizioloski sve u redu. emocionalni mozak reagira na ovu poruku ojacavajuci koherenciju u srcu. ova medjuigra stvara zacarani krug koji uz malo vjezbe moze dovesti do stanja maksimalne koherencije koja traje 30 min ili vise. koherencija izmedju srca i emocionalnog mozga stabilizira autonomni zivcani sustav, i simpaticki i parasimpaticki. postigavsi stanje ravnoteze, mi smo optimalno pripremljeni da se suocimo sa svim nepredvidjenim stanjima. istodobno imamo pristp znanju emocionalnog mozga, njegovoj inuiciji, i podrucjima za razmisljanje, apstraktno zakljucivanje i paliranje u kogitivnom mozgu.
sto smo uvejbaniji u koristenju ove tehnike, lakse izazivamo koherenciju. kad se naviknemo na to unutarnje stanje, postanemo sposobni izravno komunicirati sa svoji srcem.