Rado bi da i njihova djeca u školu odlaze autobusom
Autor
Ottone NovoselIz obitelji Plak, u kojoj je osmero djece, dolaze čak četiri đaka koji se nadaju brzom rješenju
Od 250 učenika OŠ Sidonije Rubido Erdödy u Gornjoj Rijeci čak njih 160 iz okolnih sela razbacanih po obroncima planine Kalnik svakodnevno u školu i kući putuju školskim autobusom.
Zimi je teškoMeđutim takvu pogodnost nema jedino 23 djece od prvog do osmog razreda iz sela Deklešanca podno vrha Maloga Kalnika i kule nekadašnje zloglasne Barbare Celjske, koji do škole pješače od dva i pol do tri kilometra. Tim je krajem u srednjem vijeku vladala Crna kraljica, a njezina se nekadašnja kula obnavlja u turističke svrhe.
Livada podno vrha planine postala je uzletište za križevačke i gostujuće letače paraglajdera, pa i selo time postaje sve poznatije.
Deklešanec je inače najplodnije potkalničko selo s nekoliko višebrojnih obitelji kao što su Plak i Belani, a dovoljno je reći da je svaki peti od 150 stanovnika dijete, osnovnoškolac ili polaznik male škole.
Selo je stisnuto na planini i izloženije lošem vremenu, kiši, snijegu i hladnoći nego ostala gornjoriječka naselja, pa djeci, nerijetko i slabije odjevenoj, nije lako ujutro, još za mraka hodati do škole. U osmeročlanoj obitelji Višnje i Alana Plaka četiri su đaka, Božica, Mario, Valentina i Anamaria, a njihova je kuća na kraju sela gdje prestaje asfalt. Jedva su dočekali toplije dane i dolazak proljeća kada ne moraju do škole hodati po blatu i potocima vode koja se slijeva s planine.
- Rado bismo da se i naša djeca mogu voziti školskim autobusom jer nije nam svejedno što moraju hodati cestom, pa smo potpisali peticiju zajedno s drugim obiteljima, no od tada je već prošlo šest mjeseci, a prijevoza nema - kažu Plakovi.
Škola je tražilaRavnatelj škole prof. Darko Zvonar potvrđuje da su potpisi roditelja djece iz Deklešanca priloženi županijskom uredu za prosvjetu uz plan potreba za organizirani prijevoz učenika.
- Nažalost Deklešanec je izvan mreže autobusnih linija, pa bi za prijevoz 23 osnovca i troje polaznika male škole trebalo uvesti
poseban, manji autobus. Koliko mi je poznato, radili su se izračuni troškova, a konačnu odluku o prijevozu donosi Koprivničko-križevačka županija - ističe ravnatelj škole u Gornjoj Rijeci. Općina Gornja Rijeka je također pokušala naći rješenje za prijevoz djece iz Deklešanca i o toj mogućnosti se razgovaralo i s jednim privatnim autoprijevoznikom s toga područja.
- On, razumljivo, traži svoju računicu s obzirom na to da bi trebao biti na raspolaganju gotovo cijeli dan - kazala nam je jučer načelnica općine Štefica Tukša. Ona smatra da bi možda mogla pomoći i Koprivničko-križevačka županija, te da bi i roditelji mogli dijelom sufinancirati školski autobus. Župan Darko Koren kazao nam je da nije upoznat s tim slučajem, ali da će se osobno zauzeti da se nađe određeno rješenje i pomogne učenicima putnicima iz Deklešanca da sretno stižu do škole i natrag kući.
Izvor Večernji list