Zlostavljanje u djetinjstvu trajno mijenja reakcije ljudskog mozga na stres Zlostavljanje u ranom djetinjstvu trajno mijenja način na koji ljudski mozak reagira na stres. Pokazala je to kanadska studija u sklopu koje je analizirano moždano tkivo odraslih osoba koje su počinile samoubojstvo.
Tom je analizom utvrđeno da su ključne genetske promjene koje su dovele do samoubojstva nastale prilikom zlostavljanja koje su žrtve doživjele u djetinjstvu.
Zlostavljanje, naime, utječe na proizvodnju receptora koji sudjeluju u reakciji na stres, piše u izvještaju istraživanja.
Ranija istraživanja pokazivala su da zlostavljanje u djetinjstvu dodatno pojačava reakciju na stresne situacije.
No još uvijek se ne može točno utvrditi na koji način utjecaji okoline u kombinaciji s genima doprinose depresiji i drugim mentalnim poremećajima u odrasloj dobi.
Tijekom studije znanstvenici su istraživali gen koji je zadužen za kontroliranje reakcije na stres i to u 12 osoba koje su počinile samoubojstvo, a u djetinjstvu su bile zlostavljane, odnosno 12 koje nisu bile zlostavljane.
Kod onih koji su zlostavljani u djetinjstvu aktivnost ovog gena bila je smanjena.
Ovo istraživanje dokazuje da je mozak u djetinjstvu dok se razvija vrlo osjetljiv, te da iskustva iz tog razdoblja mogu imati trajne posljedice za reakcije mozga u stresnim situacijama.
No neki znanstvenici tvrde da je jednaka reakcija moguća i za slučajeve zlostavljanja kasnije u životu.
- Mnogi će možda misliti da je ovo već poznata stvar, ali dok ne postoji dokaz bioloških procesa, mnogi neće vjerovati da je istina - rekao je jedan od znanstvenika uključenih u istraživanje.
(NaM)
Izvor: www.vecernji.hr