F51.3 Mjesečarenje (somnabulizam)
Mjesečarenje je složeni oblik poremećaja spavanja, a karakterizira ga ponašanje koje rezultira velikim nemirom u krevetu ili hodanjem tijekom spavanja.
Obično se pojavljuje u 2-14% djece te 1.6-2.4% odraslih. Povremene epizode mjesečarenja se mogu tretirati konzervativno, no ukoliko se radi o učestalom mjesečarenju sa velikim rizikom od povrede, kako sebe teko i drugih, potrebno je započeti farmakoterapijom. Najčešće korišteni lijekovi su iz skupine benzodiazepina, djelomično klonazepam, zatim triciklički antidepresivi te antidepresivi iz skupine SSRI-a. No najbolji pristup liječenju je tretirati uzročne faktore kao što su poremećaj disanja tijekom spavanja ili sindrom nemirnih nogu koji karakterizira neodoljiv poriv za pomicanjem nogu te napadaje straha koji su često uzrok mjesečarenja kod djece.
--------------------
Noćno hodanje, epizode smetene slike, (a izgled pacijenta ukazuje da ovaj spava), sjedenje u krevetu, uz vikanje i neutješno plakanje i ridanje (a pri tom, da dramatična slika bude još prisutnija, dolazi do ubrzanog rada srca te izrazito ubrzanog disanja a često i nedostatak zraka) ili, odjednom vidimo izuzetno neobično, čudnovato ponašanje. I za stručne osobe, a pogotovo za bližnje, ovo su izuzetno neobične a ponekada dramatične epizode, naročito ako se jave i "noćni strahovi".
Ponovimo još jednom: Tipična je motorna aktivnost, uzbuđenost tj. radnje bez utjecaja naše volje (autonomne).
Navodi se da je ova pojava češća kod djece nego li u odraslih u razdoblju buđenja koje se može nazvati i poluspavanje, kako se opisuje u nekim somnološkim knjigama. Najprije se liječniku jave zabrinuti roditelji. Što čujemo najčešće: obično djeca ne napuštaju krevet. Sjede na krevetu ili na rubu svog kreveta. Ali, mogu ga i napustiti, hodati kućom otvorenih očiju. Promatrajući ovu djecu, vidimo da ona "vješto" zaobilaze opasne situacije, udarce, oštre predmete; promatrajmo ih-jednostavno se obično ponašaju, mogu čak i pri tom govoriti, ali rijetko. Uzbuđena okolina u najboljoj namjeri pokušava razgovarati ili učiniti druge, po njihovu mišljenju, korisne radnje. U svakom slučaju, ovi "izbjegavaju" pogled, nema odgovora na pitanja. Kada govore to su obično pozivi u pomoć.
Poznate su pojave da osobe koje mjesečare mogu pokušati bježati, pobjeći, obično pri tom dovikujući neko ime. Ne mora se naglasiti da ova slika može uzbuditi i neupućene ali i medicinski upućene. Ako sve najbolje završi, sami se "vrate u krevet".
Kako u ovoj fenomenologiji može biti puno zamki, opreza nikada dosta. Kod odraslih je mjesečarenje često disocijativna, te njeno prepoznavanje ovisi u njegovoj okolini, koliko je "zrela i sposobna" opisati. Stoga, treba ovu pojavu ozbiljno shvatiti, da isključimo (ili potvrdimo) jednu vrstu epileptičnih slika (koje imaju svoje medicinsko ime) a kada su nepovezane i besmislene radnje te nagon za odlutanjem, znak da treba medicinska pomoć. Sada su zaista metode za dijagnostiku prisutne i pristupačne a dobrom anamnezom, heteroanamnezom (objektivnim podacima okoline) te odgovarajućom obradom, znat ćemo o čemu se radi i pomoći samoj osobi i njenim bližnjima. Ako se radi o klasičnom mjesečarenju, osoba se ujutro ničega ne sjeća.
Napomenimo da, iako su mjesečarenja kod djece češća, ova se rijetko ozlijede (mada je i to moguće). U svakom slučaju, da li se radi o ovoj ili nekoj sličnoj pojavi, izlaza i lijeka ima, savjetujte se s liječnikom.
--------------------
Osobe koje često mjesečare trebale bi održavati higijenu spavanja i uvijek lijegati u isto vrijeme jer će samo tako spriječiti nepoželjno noćno tumaranje, smatra Antonio Zadra sa Sveučilišta Montreal koji je vodio istraživanje povezanosti između manjka sna i mjesečarenja.
Somnambulizam, od kojeg pati više od 4% odraslog stanovništva, može uzrokovati mentalnu konfuziju, nalete amnezije, ali dovesti i do tjelesnih ozljeda prilikom mjesečarenja.
Mjesečarenje je česta pojava među djecom, ali većina njih ovaj problem jednostavno preraste, tvrde stručnjaci.
Ovo novo istraživanje, koje je provedeno na 40 odraslih osoba kod kojih se javlja somnambulizam, pokazalo je da manjak sna potiče mjesečarenje kod osoba koje imaju predispoziciju za njega.
Stručnjaci koji proučavaju spavanje i sanjanje razlikuju tri stanja bivanja: budnost, spavanje izvan REM-a i spavanje u REM-u (fazi u kojoj sanjamo, a karakteriziraju je pokreti očiju). Znanstvenici tvrde kako je mjesečarenje određeni poremećaj uzbuđenja i mješavina budnosti i spavanja izvan REM faze.
Iako i za mjesečarenje postoji genetska sklonost, znanost još uvijek nema zadovoljavajuće odgovore na pitanja zbog čega neke osobe mjesečare, dok druge ne.