Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
travanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin



F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti   F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyčet vel 19, 2009 6:10 pm

F60.0 Paranoidni poremećaj osobnosti

Prema DSM-IV klasifikaciji ovaj je poremećaj osobnosti obilježen trajnim nepovjerenjem i sumnjičavošću prema drugima u smislu da su njihovi motivi nedobronamjerni. Počinje u ranoj odrasloj dobi i očituje se u raznim situacijama.

Prema ovoj klasifikaciji koja se koristi za dijagnosticiranje psihičkih poremećaja u psihijatriji, ukoliko su kod neke osobe zadovoljena 4 od 7, dolje navedenih kriterija, govorimo o paranoidnom poremećaju osobnosti:

a) Sumnje bez adekvatne podloge da ih drugi iskorištavaju, žele im nauditi ili obmanuti;
b) Preokupiranost neopravdanim sumnjama u lojalnost i povjerljivost svojih prijatelja i suradnika;
c) Nesklonost povjeravanju drugima zbog straha da se ta informacija ne iskoristi protiv njega/nje;
d) U dobronamjernim primjedbama ili događajima traže ponižavajuća ili prijeteća skrivena značenja;
e) Stalno nekome nešto zamjeraju, tj. ne žele oprostiti uvrede, prezir ili štete za koje smatraju da su im nanesene;
f) Primijećuju napade na svoju ličnost ili ugled koji drugima nisu uočljivi i brzo i bijesno reagiraju ili prelaze u protunapad;
g) Često sumnjaju, bezrazložno, u vjernost bračnog ili seksualnog partnera.

Jedno od osnovnih obilježja paranoidnog poremećaja osobnosti jest promjena u načinu razmišljanja koje je obilježeno neumoljivim traženjem skrivenog značenja i tragova kako bi se razotkrila „istina“ iza situacije koja je predočena. Njihova beskrajna potraga uključuje intenzivnu pobuđenost pažnje i neprestano pozorno monitoriranje okoline i svega što nije uobičajeno, a takav način razmišljanja uzima visoku cijenu u smislu psihičke i emocionalne tenzije. Oni se jednostavno ne mogu opustiti.

Paranoidno razmišljanje je obilježeno i nedostatkom fleksibilnosti. Ni najuvjerljiviji argumenti nemaju utjecaja na rigidnost njihova vjerovanja, a osoba koja se upusti u raspravu s njima postat će meta njihove sumnjičavosti.

Osobe s ovim poremećajem imaju izraženu potrebu kontrolirati druge što odražava nisko samopoštovanje a to je srž paranoje. Duboko u sebi osjećaju se slabi, inferiorni i bezuspješni. Stoga se grandioznost i osjećaj posebnosti koji često prezentiraju može razumjeti kao kompenzatorni mehanizam osjećaja inferiornosti. U odnos s drugima ulaze s uvjerenjem da će ta osoba sve uprskati, izlanuti se i na taj način pokazati njegova/njena vjerovanja (i sumnjičavosti) utemeljenim.

Osobe s ovim poremećajem rijetko kada traže psihijatrijsku pomoć. Kod psihijatra ih dovodi netko iz njihove okoline koji su zasićeni bolesnikovim optužbama, ili dolaze pod pritiskom poslodavca odnosno bračnog druga. Kada i dragovoljno pristanu na proces liječenja uvjereni su da nisu oni ti koji imaju psihičke poteškoće, već da su krivo tretirani i iznevjereni od drugih.

Zbog bolesnikove sumnjičavosti grupna terapija ne bi bila metoda izbora. Liječenje bi se moralo bazirati na individualnom pristupu unatoč golemom izazovu koji se time nameće psihoterapeutu. Kako je glavna početna prepreka izrazito nepovjerenje, prvi korak u liječenju bilo bi uspostavljanje terapijskog saveza s bolesnikom.

Terapeut mora zauzeti stav koji je drugačiji od dotadašnjeg bolesnikovog okruženja, odnosno mora izbjegavati obrambeni stav. Kada se bolesnik malo više otvori terapeut može početi imenovati bolesnikove osjećaje i na taj način mu pomoći napraviti razliku između osjećaja i stvarnosti. Može mu pomoći premostiti pukotine u svom znanju.

U najboljem slučaju ti bolesnici mogu otkriti svoju žudnju da budu prihvaćeni, voljeni i bliski što je povezano s njihovim frustracijama i razočarenjima s ranim figurama iz njihova života.


Izvor: MojDoktor.hr
[Vrh] Go down
maris





F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti   F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyned vel 06, 2011 6:15 pm

Molim vas,
moj prijatelj kojeg znam nekoliko godina, uvijek je, barem u mom društvu bio veseo, zabavan, pomalo čudan, ali simpatičan drag, nekonvencionalan.
No zadnjih tjedan dana je u depresiji, pije antidepresive i kad razgovaram s njim (preko telefona, jer iako je dosad uvijek bio za kavu vani, odjednom mu se više nigdje ne ide), je totalno čudan. Kao da razgovaram sa drugom osobom. Kaže da je sve shvatio. Da sve što sam mu ikada pričala o sebi ili drugima je ustvari bilo moje suptilno pokušavanje njemu reći kakav je on ustvari. Da sam mu otvorila oči , da je sve shvatio. Da mu je sada sve jasno. Pa nabraja i neke situacije o kojima nemam pojma, npr komentiranje neke pjesme koju je stavio na Facebook, kao to je isto u sebi imalo skrivenu poruku. A to je bilo tako davno da se toga ni ne sjećam. Jednom sam ga zvala sa sobom na misu, ali iz pristojnosti, jer sam se prije toga s njim nalazila. Tu večer sam baš htjela biti sama s dečkom, ali pošto sam se našla i s njim, nekako sam se osjećala dužna pozvati i njega. Slučajno par prijatelja poznaje tog mladog svećenika. Propovijed je bila o tome kako čovjek ne smije misliti da je bolji od drugih...
A sad mi taj prijatelj kaže da je to bila prijelomna točka, da mu je to otvorilo oči, da je to sve bilo isplanirano, da sam ga namjerno tada odvela na misu. (kao ja sam znala koja će biti propovijed???)
A i to je bilo tako davno da sam već zaboravila uopće tu večer. Tim više što je ne vežem uopće uz njega, nego dečka, s kojim sam i planirala tu večer provesti.
Uopće nisam toliko bliska s tim prijateljem da bih mu i išla bilo na suptilne bilo izravne načine ukazivati na njegovo ponašanje, život, odnos prema drugima. A usput budi rečeno, moje mišljenje je o njemu uvijek bilo pozitivno, samo kao da se boji preuzeti život u svoje ruke, napokon diplomirati...
Sad me lagano strah. Prečudno mi je bilo slušati ga kako me optužuje, kao da se moj svijet oko njega vrti, pa je svaka moja riječ i ponašanje bila samo zbog njega.
Je li to ovaj poremećaj i kako mu pomoći???
[Vrh] Go down
harry

harry



F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti   F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Emptyned vel 06, 2011 7:13 pm

..prije bih rekao da se tu radi o malodušnosti.... ne znam, ali imam osjećaj da se nešto "desilo" unazad nekog vremena u vašem odnosu...ili je bilo "iskrica" sa njegove strane koje nisu upalile vatru... ili je rečeno nešto što je ostavilo "dojam"... ne bih se previše zamarao njegovim stanjem, nego vidjeti da li si ti u toj prići uzrok/posljedica i pripremi se na iduće negativne poteze... i primjereno na njih reagirati.....e to je lošiji scenarij, a bolji je da je u pitanju bolest, a pošto pije antidepresive, vjerojatno je pod liječničkim nadzorom, pa nema velike brige, kroz neko vrijeme će se smiriti..
[Vrh] Go down
Sponsored content





F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Empty
PostajNaslov: Re: F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti   F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti Empty

[Vrh] Go down
 
F60.0 Paranoidni poremećaj ličnosti
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» POREMEĆAJI LIČNOSTI
» F60.2 Disocijalni poremećaj ličnosti
» :: Narcistički poremećaj ličnosti
» F60.1 Shizoidni i shizotipni poremećaji ličnosti
» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: UPOMOĆ! ŠTO MI JE?! :: F60-F69 Poremećaji ličnosti i poremećaji ponašanja odraslih-
Forum(o)Bir: