Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 F32 DEPRESIJA

Go down 
+13
Mishkec
nada
malo_garavo_zlo
Obitelj12345
CorpseBride
senka
milos
Tommy
Sunce
anita*
arduana
harry
Admin
17 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
senka

senka



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned sij 01, 2012 10:55 pm

CorpseBride je napisao/la:
ej ljudi, imam jedno pitanje. znate li i/ili jeste li culi mozda za nekog lijecnika/icu ili med.sestru s problemima s mentalnim zdravljem?naravno ne psihoza i dusevne bolesti nego poremecaji? plavusa1 ^^,



Onak,,,, DA! Baš si blondi. Razz
[Vrh] Go down
CorpseBride





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptysri sij 04, 2012 8:35 pm

hahahahaha...nazalost,vise nisam Sad((
al nea veze xD evo,cula sam za puno doktora i sestara sa shizofrenijom.
pa se tjesim lagano ^^, hahaha.nisam jedina Very Happy
[Vrh] Go down
Obitelj12345





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet svi 17, 2013 9:49 am

Ovaj post sastavili su članovi obitelji čija majka boluje od bolesti teška depresivna epizoda bez psihotičnih sindroma u početku a u zadnje vrijeme je sve skupa preraslo u psihotičnu depresiju. Svi zajedno smo, dakako svjesni da je to duševna bolest, koja je posljedica dugoročnih čimbenika kao što su obiteljski međuuodnosi, dob naše majke, psihofizičko stanje i ulazak u klimakterij.
Bolest u nekoj intenzivnijoj mjeri, (zamjetnijoj) traje već tri mjeseca, otkako je majka zatražila pomoć lječnika koji joj je pripisao prvu terapiju antidepresivima. „Kap koja je prelila čašu“, prema njenim riječima bila ja upravo ta da je najmlađa kćer dobila ugovor o radu za stalno u Zagrebu.
Dvije kćeri, sin otac i baka članovi su obitelji, a trenutno kod kuće „za stalno“ žive otac(zet, majka i baka).
Već dugi niz godina bili su napeti odnosi i nesuglasice između oca i bake. Otac je nezaposlem, majka u stalnom radnom odnosu, djeca su iz egzistencijalnih i životnih razloga kao odrasli ljudi otišli od kuće (najstarija kćer udala se pred 6 godina, drugi po straosti je sin koji nakon završetka studija odlazi na terenski posao, već smo spomenuli da najmlađa kćer radi u Zagrebu. Brojne nesuglasice opterećivale su majku, često je bila između “ dvije vatre“……
Osnovni problem koji je iscrpljuje cijelo vrijeme je nesanica koja taje već tri mjeseca.
Majka je još prošli petak išla na posao , i u tome izmracvarenom stanju više nije mogla izdržati.
Pošto joj uvijek nismo bili potpuno sigurni kako postupiti, nagovorili smo je da ode k sestri u Zagreb. Stanje se pogoršavalo. Nemožeš je utješit, nemože plakat, nemože spavat ništa joj se neda, sve što je opisano u gornjim postovima. Nakon par dana izrazila je želju da se vrati kući. Prilikom povratka kući, inzistirala je na odlasku u bolnicu. Nesigurni i šokirani uvjerili smo je da proba izdržati još do jutra. U utorak ujutro odvezli smo je u bolnicu, gdje je hospitalizirana na psihijatrijskom odjelu. Nakon par posjeta uvidjeli smo da mama ima dvije faze, od kojih je jedna kaotična, ništa joj nevalja, histerizira, viče da je pred zidom. Druga faza, je puno normalnija, može se pričat s njome.
Svi smo svjesni težine situacije, premjestili su je u samostalnu sobu jer je smetala druge pacijente. Pitamo se da li je u pravim rukama, što da radimo. Nismo sigurni kako se ispravno ponašati u ovakvoj situaciji, podrška smo joj cijelo ovo vrijeme, no dakako, imamo svoje živote koje moramo nastaviti. Svjesni smo toga da joj moramo pomoći da se "vrati na pravi put" no s druge strane nas je strah što će biti kada se vrati kući gdje će je dočekati staro stanje.
[Vrh] Go down
malo_garavo_zlo

malo_garavo_zlo



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet svi 17, 2013 11:18 am

- F32.2 Teška depresijska epizoda bez simptoma psihoze

e to je moja sifra


borim se vec dve i po godine...pokusavam da se vratim u normalu
ima dana kad sam super
a ima dana i kad bi najradije legla u krevet i da se vise ne probudim
[Vrh] Go down
nada

nada



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet svi 17, 2013 4:04 pm

ima nas još...
[Vrh] Go down
nada

nada



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet svi 17, 2013 4:08 pm

ja sam se lječila godinama jedna tableta fevarina dnevno i sve je bil0 super, međutim iza poroda stanje mi se jaaako pogoršalo i sad sam a neznam više nij a što pijem, i dalje tražim lječnika koji će mi pronać prav u terapiju a dotad se borim a svako dnevno s prisilnim mislima, do nedavno sam radila bila sam prisilna dat otkaz jel mi se svakodnevno pogoršavalo...eto nadam se da tko ima savjet ili naznam ni ja što, eto pišite pa si možda nekako pomognemo, samo zn am da si jadan ako si bolestan pogotovo ako imaš neku psihičku bolest jer se moraš skrivat cjeli žiivot i lagat jel da kažeš istinu ovaj sviijet bi te jednostavno pojeo bez da bi te ispljunuo!
Renči je si mi još tu, pozdrav!
[Vrh] Go down
malo_garavo_zlo

malo_garavo_zlo



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypon lip 10, 2013 6:58 am

danas je drugi dan onog perioda kad mi ovce ne da nisu na broju ...nego mi se stado skroz na skroz raspalo.
jedva sam prezivela noc
odavno se nisam ovako osecala
place mi se a sramota me je, nekako sam skupila poslednji atom snage i otisla na posao.izgledam kao da mi je neko pobio pola familije
nocas...opet sam imala one snove
sanjala sam sebe u kovcegu
mrak,gusim se, a onda odjednom samo mir....mozda bi mi stvarno bilo bolje da me nema...
[Vrh] Go down
Mishkec

Mishkec



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet lis 04, 2013 12:13 pm

Citanjem ovih postova, primoran sam da kazem koju reč i depresiji. Zašto sam primoran? Zato što sam pročitao mnogo netačnih, nelogičnih i zbunjujućih stvari i to od lica koja bi trebalo biti stručna. To sve deluje deprimirajuće i zbunjujuće na ljude sa ovim poremećajem. Juče sam čak i čitao knjigu od jednog doktora opšte prakse koja je puna gluposti i netačnih stvari vezanih za depresiju.
U kombinaciji sa ličnim iskustvom i mnogo proucenog materijala, mislim da mogu vrlo objektivno da posavetujem.
Uzroci depresije. Depresija je psihicko obolenje koje nastaje zbog bio-hormonskog poremećaja u radu mozga. Piše da se ne zna uzrok depresije???? Uzrok depresije je dugotrajna izloženost hroničnom stresu, odnosno negativnim emocijama. Uzrok može biti i hemijskog porekla zbog upotrebe narkotika (cigareta, kafe,teških droga, marihuane, alkohola...). Depresija u jako retkim slučajevima može nastati povredama čeonog režnja mozga. Jedan od uzroka depresije je genetrki poremećaj, odnosno nepravilno funkcionisanje mozga usled nepravilnog razvoja. Uzroci depresije su sasvim logični i jako poznati. U slučaju da depresija nije nastala povredama I genetskim poremećajima, 100 posto je I sigurno izlečiva ako se pravilno borimo protiv nje. Šta više, čovek koji izađe iz depresije mnogo pozitivnije gleda na život, opreznije, više ceni svoje zdravlje I menja loše navike. Depresija je šansa da se promenimo.

Nastanak depresije usled izloženosti dugotrajnom stresu i negativnim mislima
-LEČENJE-

Misli izazivaju i kontrolišu emocije. Dakle kontrolom misli možemo bitno uticati na kontrolu emocija. KLJUČ je u pozitivnim mislima. I kada smo izloženi stresovima treba da mislimo što je pozitivnije moguće. Kako bi naše misli proizvele što bolje emocije. Depresija je nedostatak serotonina I drugih hormona koji su neohodni za osećaj sreće, smirenosti I zadovoljstva. Čovek upadne u depresiju zato što se rezervoar sa serotoninom isprazni jer je bilo prekomerne potrošnje jer smo imali negativne misli u glavi I negativne emocije (karikirano objašnjeno ali suštinski tačno). Kako ćemo podstaći ponovni normalan nivo hormona? Tako što ćemo dati mozgu vremena da dođe u ravnotežu tako što ćemo misliti pozitivno, ma šta se dešavalo oko nas. Ako ne pozitivno onda što pozitivnije. Misli pokrecu emocije a onda nezdrave emocije povlače I loše I negativne misli I loša sećanja iz podsvesti. KLJUČ je u pozitivnim mislima, naučite da mislite pozitivno. Kakve su ti misli- takav ti je život, reče jedan monah.

Kako da ubrzamo oporavak ili lečenje depresije načinom života

Fizička aktivnost. Pola sata do sat brzog hodanja ili trčanja deluje bolje nego tablet antidepresiva (ako tablet uopšte I deluje). Fizička aktivnost pospešuje proizvodnju serotonina. Zašto? Primarni razlozi za trčanje čoveka su bežanje, žurba da se stigne. Kao mehanizam odbrane telo luči hormone sreće I volje da bi telo bilo u stanju da se izbori. Zatim, troši se energija koju bi mozak upotrebio za beskorisno negativno razmišljanje I smiruje se bura pomisli iz podsvesti. A podsvest je zadužena za kontrolu motorike tela I fiziološke procese a I u podsvesti su najmračnije a I najlepše stvari našeg života.
Vežbe disanja. MOzgu je za pravilan rad potreban kiseonik. Često nepravilno dišemo I samim tim nemamo dovoljno kiseonika u krvi. Sat vremena dnevno dubokog disanja obezbedjuje optimalnu količinu kiseonika. Dišite na sledeći način: udah 6 sekundi kroz nos a isdah 6 sekundi kroz usta ali lagano da vazduk klizi I lagano uzlazi iz pluća. Ne mora tačno po 6 sekundi nego što bliže tome, kako vama odgovara. Udah da bude što dublji a da vas ne bole pluća. Sedeti sa ispravljenom kimom na stolici ili ležeći u krevetu. Za to vreme možete gledati TV, slušati muziku, čitati nešto…
Voda. Voda je od ključnog značaja za mozak. Bar dva litra vode dnevno piti. Tako se hidriraju nervne ćelije, hladi se mozak I slično
Sunčeva svetlost. Dokazano je a I svoma poznato da sunce pospešuje lučenje serotonina. Što više na dnevnu svetlost, bar sat vremena dnevno. Uz trčanje, šetnje, vežbe disanja napolju možete upijati svetlost.
Način ishrane. Uosite dovoljno vitamina B. Takodje postoje dodaci ishrani I tablete sa vitaminima b kompleksa (B1, B2…). Takodje je jako bitna folna kiselina. Omega 3 masne kiseline su jako bitne. Njih ima u ribi najviše I u lanu I lanenom ulju. Pored toga što omega 3 prehranjuje nerve, čisti sitne kapilare u mozgu od naslaga masti I povečava fluidnost krvi I samim tim dotok kiseonika I vode u mozak I ostalih hranljivih materija. Jako je bitan triptofan, koji se u organizmu pretvara u serotonin nama preko potreban. Triptofana ima u pomorandži, susamu, bademu, belim semenkama, pasulju(grahu)… Takođe treba unositi ugljene hidrate kao pogonsko gorivo nervnim ćelijama.

Kafa, cigarete, alcohol. Kafa uništava sav B vitamin koji unesete u organizam I izaziva dehidrataciju jer je diuretik. Pospešuje lučenje kortizola, hormona stresa. Otud taj efekat razbuđivanja. Treba li nam dodatan stres?? Bacite kafu. Svi znamo uticaj cigareta. Moj savet je da ih smanjite na najmanju dozu koja vam prija ili da ih odmah postepeno ostavite. Zašto odmah, jer ostavljanje cigareta izaziva depresiju I anksioznost u trajanju od 2 nedelje (14 dana). Nakon prestanka pusenja disacete punim plucima, kapilari ce biti cistiji I slicno. Što se tiče alkohola, izbegavajte. Najbolje ne uzimati. Alkohol izaziva ubrzano oslobađanje pozitivnih hormona I deluje kao sedative. Ali šta posle? Prilikom eliminacije alkohola iz organizma dolazi do velike oscilacije u nivou raspološenja (pad). Alcohol je depressor. Takodje izaziva I dehidrataciju nerava, otuda teške glavobolje posle opijanja.

Sedativi (benzodiazepini). Samo ću reći sledeće. Ako nemate simptome jake anksioznosti I straha, odmah UZ SAVET LEKARA postepeno izbacite sedative iz upotrebe. Vrlo lako izazivaju zavisnost koja može izazvati neprijatne simptome. Takođe su depresanti I izazivaju depresiju, usporenost te je velika greška davati ih primarno depresivnim pacijentima. Mnogi psihijatri to na žalost rade.
Antidepresivi. Koristite ih samo ako vam pomažu. Ako nemaju zadovoljavajuće dejstvo, prestanite sa uzimanjem uz SAVET LEKARA, blago I postepeno. Moj tok oporavka od depresije je bio brži kada sam prestao sa antidepresivima. Ovo sam samo naveo kao primer. Ako imate neželjenih efekata, to uopšte ne treba da vas sekira I brine jer oni nestaju nekoliko nedelja nakon prestanka primene leka.
Klasična, opuštajuća I pravoslavna duhovna muzika. Dokazano odlično deluje. Kada ste kući kada imate mogućnosti, pustite pomenutu muziku. Nikako metal, tehno I sličnu muziku.

Generalni saveti
Depresija je poremecaj koji se može izlečiti samo metodom pozitivnog razmišljanja I random terapijom. Što više budete primenjivali ostale metode, to će oporavak biti brži. Možda deluje komplikovano ono što sam napisao? Nije kako se čini  Ujutru ili uveče pred spavanje uradiš vežbe disanja. Jedeš u svakom slučaju, onda jedi šta sam ti posavetovao. Ako ti je komplikovano da jedeš zdravu hranu, nije teško jutru uzeti vitaminske dodatke. Šetaj bar sat vremena dnevno I brzo hodaj ili trči ili vozi biciklu pola sata do sat. praktikuj neki hobi koji voliš, ako nemaš hobi onda se pronađi u nečemu maker na silu. Nabavi psa ili nekog kućnog ljubimca. Sada I odmah napravi plan svojih dnevnih aktivnosti I od sutra kreni da ga poštuješ.
Pravilnim pristupom težak oblik depresije F32.2 se leči za 6 meseci optimalno. Život je pred tobom, glavu gore. Vidiš da nije teško Wink
[Vrh] Go down
marny





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyuto lis 08, 2013 7:46 am

Sve je to stručno i lijepo napisano...ali ,kad si stalno u stresu i pod pritiskom kobnih događaja nije uopće lako,meni se naprimjer stanje pogoršava i u dnevnoj bolnici vidjevši da netko plače ja isto počnem nizdrživo plakati,tako i na ulici,bilo gdje.Uzadnje vrijeme počinjem razmišljati kako je na nebu ljepše nego ovdje.Jedan dio mene kao kao da stalno analizira taj drugi dio.ukratko,ne mogu raditi,za sad na bolovanju,kad me vrate na posao strah me i pomisliti što će biti i da jako zaboravljam i imam vrtoglavice od oštećenja vratne kralješnice.Ono o kobi života nemam sad volje ni pisati...drugi put:Stavila bi smajlića,ali ne znam kako?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyuto lis 22, 2013 8:13 am

nada je napisao/la:
... iza poroda stanje mi se jaaako pogoršalo...
Renči je si mi još tu, pozdrav!
Da nije to imalo kakve veze s poslijeporođajnom depresijom?
Tu sam, svratim, ne baš svaki dan ali redovno čitam nove postove.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyuto lis 22, 2013 8:19 am

Mishkec je napisao/la:

Klasična, opuštajuća I pravoslavna duhovna muzika. ... Nikako metal, tehno I sličnu muziku.
Pozdrav, Mishkec, i hvala ti puno na korisnim savjetima, iz iskustva mogu potvrditi tocnost svega navedenog - osim ovoga gore, vezanog uz muziku. Naime, smatram da nije nuzno slusati bas pravoslavnu duhovnu muziku, posebice ako si ateist, no opcenito glazba (BEZ STIHOVA) kod mene djeluje. Stihovi me ponekad znaju oneraspoloziti pa ih izbjegavam.
[Vrh] Go down
akadead





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypon stu 04, 2013 12:32 am

Lijepo je covijek napisao.samo netrebw slijedit u crtu ne?ugl. Vjerujem da su svi prosli kroz depresiju(bar normalni).moja se vukla od moje 11god.koliko se sjecam tad sam prvi put razmisljao o oduzimanju zivota(mozda sam imao jos nekih poremecaja,neznam)a onda se stanje pogorsalo oko 21(droga i te fore)u 23 sam osjecao kao da nisam sa ovog svijeta.jedino sto me drzalo su raznorazni opijati,alk. I crne misli.potrazio sam pomoc naravno ,jer sam mislio ili cu dobit neke lijekove da budem normalan ili..dobio sam fevarin.dobar je to lijek.imas osjecaj kao na ekstaziju i drzalo me je da ne popizdim.pio sam ga 6mj ali mi nije puno pomogao oko depresije samo sam shvatio da bez obzira na lijekove ako si okruzen supcima uvjek ces se lose osjecati.izbacio sam alk.i tablete i poceo trenirati.dug je to proces.trebalo mi je 2god da shvatim sta je zivot bez depresije.to je priroda zelenilo ono za sto smo stvoreni.da evolviramo.danas treniram(dizem utege.kickbox)i zdravo se hranim.nista ozbiljno.obicna hrana iz marketa.ma sve.glavno da nisi gladan:).nista kao bodybilderi fore u 12 piletina u 15h puretina.izadi vani u sumicu.osjeti povjetarac u kosi i zatvori oci.osjeti srce svoje koje tuce,ono tuce zbog tebe a ne zbog infarkta.cak iako dobijes infarkt tvoje tijelo koje sluzi da te stiti pokusat ce prezivjeti.tu smo da pokusavamo a ne da stojimo na mjestu i umiremo od straha.izlazak iz teske situacije je tezak ali nema nikakvih ljestvi da pobjegnemo iz rupe.skaci dok ne iskocis iz nje.i tek onda si na pocetku.jedne lijepe predivne price zvane zivot.
Citanje knjiga dosta pomaze ali tj.aktivnost najvise.
Mala primjedba u vezi dubokog disanje.nemojte disati plucima nego trbuhom iliti dijafragmom.disanje plucima izaziva anksioznost i paniku.
Znaci citanje knjiga.sve one glupe naslove.kako pronaci srecu i slicno.ist kao i hrana naci ces nesto sto ti odg.to je to.i da.bez obicnih supaka u zivotu koji gledaju samo svoju guzicu.ciao.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypon stu 04, 2013 10:49 am

Post jedan ali vrijedan! Hvala, akadead, još jednom ću podvući ono što mi se najviše sviđa:

"izadi vani u sumicu.osjeti povjetarac u kosi i zatvori oci.osjeti srce svoje koje tuce,ono tuce zbog tebe a ne zbog infarkta.cak iako dobijes infarkt tvoje tijelo koje sluzi da te stiti pokusat ce prezivjeti.tu smo da pokusavamo a ne da stojimo na mjestu i umiremo od straha.izlazak iz teske situacije je tezak ali nema nikakvih ljestvi da pobjegnemo iz rupe.skaci dok ne iskocis iz nje.i tek onda si na pocetku.jedne lijepe predivne price zvane zivot.
Citanje knjiga dosta pomaze ali tj.aktivnost najvise.
Mala primjedba u vezi dubokog disanje.nemojte disati plucima nego trbuhom iliti dijafragmom.disanje plucima izaziva anksioznost i paniku.
Znaci citanje knjiga.sve one glupe naslove.kako pronaci srecu i slicno.ist kao i hrana naci ces nesto sto ti odg.to je to.i da.bez obicnih supaka u zivotu koji gledaju samo svoju guzicu."


Lijepo rečeno, bravo! Supotpisujem!
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyuto stu 12, 2013 9:53 pm

[Vrh] Go down
Selma38





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyuto pro 24, 2013 11:23 pm

UPOMOC!
Prvi put pisem na nekoj od ovakvih stranica. Vjerujte da sam ocajna. U kolovozu sam radila svoj drugi UZV srca koji je bio ok ali ja vec mjesecima prije i evo i poslije svakodnevno imam infarkt, simptome infarkta, vrtoglavice, napade straha, placa i tjeskobe. Kardiolog mi je prepisao AMINOL od 25 mg dva puta dnevno a na svoju ruku sam pocela koristiti i Aspirin Protect. U listopadu sam bila kod neuropsihijatra koji mi je rekao da imam anksioznost udruzenu sa depresijom i da ja nisam fizicki bolesna a ja se osjecam sve gore. Dobila sam i terapiju (CITRAM i LEKOTAM 3 mg). CITRAM sam odmah prestala piti a Lekotam pijem i preko svake mjere. Stalno me je strah da umirem ili da cu pasti u komu tj. nesvjesticu. Strah me je izlaziti van i strasno sam se udebljala. Sve ovo mi upropastava odnose sa djecom (smatram da nisam dobra mama) a i sa partnerom. Ponekad i pozelim da se sve vec jednom zavrsi a onda opet panika jer ce se to mozda bas sad i desiti itd...Sta da radim. Pomozite!

[Vrh] Go down
marny





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptysri pro 25, 2013 7:20 pm

Selma!Nemoj biti očajna,nećeš umrijeti,to isto  sam prošla i ja i još prolazim i moja sitacija je upropastila odnose s djecom.Ali ipak se trudim izaći,sama,baš me briga(to govorim sad kad mi je malo bolje).čim govoriš da nisi dobra mama,govori mi baš suprotno,vjerojatno si prebrižna na svoju štetu.Djeca su "odapete strijele"brini se za sebe samo tako ćeš i njima ugoditi.Za paniku ti ne mogu dati savijet jer je se ni ja ne znam riješiti ,a što se citrama tiče to ti je lijek na biljnoj bazi gospine trave samo bi ga trebala piti bar 10 dana da počne djelovati.Ja sad pijem velafax i Q-pin i puno mi je bolje,a koriste mi i razgovori s mojom divnom psihi.Ono o izlasku mislim na duge šetnje,ili vožnja po prirodi uz glazbu koja me ispunjava da samo znaš mene je ovdje tješio Akaded pišući mi i dajući podršku,i ovom prilikom ga pozdravljam i želim mu SRETAN BOŽIĆ,ako ga slavi.Kad se uspiješ "podići" nestat će i kile.Zapamti nisi sama,pa vidiš koliko nas je. nature1 Vidiš kako sunce lijepo sja, pogledaj!"Podigni pogled"
[Vrh] Go down
akadead





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet pro 27, 2013 2:13 am

Upozorenje
Gospina trava(nisam probao ,to je neki biljni lijek za smirenje ne?). Ona se nesmije koristiti uz neke tablete(neznam tocno koje to se vec trebate raspitat.)

Sto god cinite nadam se da ste dobro ,jer iako se cini jako ruzno poslije crne noci dolazi jutro. Neboj se, isprsi se i glavu gore. I najgore mora proci(Tupac Amaru Shakur)
[Vrh] Go down
akadead





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet pro 27, 2013 2:48 am

Bok @selma 38. Nadam se da si ok iako sam siguran da ti je svaki dan isti tmuran i zalostan,ali drukcije neide. Kad bi te netko pritisnuo uza zid i nebi se zaustavljao i nastavio te gnjeciti bez obzira na tvoje jaukanje prestat ce samo ako ga uspijes odgurnuti od sebe. Takva je depresija.
Imam jedan savjet u vezi tableta. Kontroliral taj Lekoman jer su zeznuti Wink ja sam pio slicne i to 10-tak na dan.imao sam lose raspolozenje i osjecaj da svatko ceka kad cu nesto pogrijesit.uz njih mi je bilo puno lakse ali 10-tak njih dnevno je ubijalo sve u meni.moju energiju. Dobijo sam neku vrstu atrofije misca na lijevom dijelu prsa od prevelikih doza. Nemoj se plasit siguran sam da ti nepijes te kolicine. Ja sam volio taj osjecaj i pola svog zivota sam proveo kako bi se sto vise nadrogirao tako da sam siguran da ne pijemo iste kolicine. Atrofija je nestala,nije bilo frke.
Ovaj drugi lijek Citram?zasto si ga prestala uzimati?
To je SSRI lijek. Antidepresiv.
Znam da ima gadne nuspojave(i to sam pio)vjerojatno je najgore ono kad ti srce pocne jako kucat i neprestaje nikako.jako je neugodno koliko se sjecam ali mi je taj lijek dosta pomogao.jednostavno sam poceo voljet sebe sa njim.dobila si tu kombinaciju bas zbog tih nuspojava. Citram dnevno jednu a Lekoman 3puta?tako da se smiris.

Opusti se..
Pij i citram neko vrijeme,probaj par mjeseci vidjet ces da ce ti bit bolje.a lekoman kontroliraj jer kontrolirajuci njega lakse ces kontrolirat citram.

Zapamti: u ovome si sama. Samo ti mozes uciniti da ti bude bolje. Svi ti mogu biti podrska ali trebas se uvjerit da ti to mozes sama jer..ma znas o cemu pricam.

Uzmi malo vremena za sebe najbolje bi bilo predvecer.preporucio bih ti setnju po gradu oko sat vremena.kasnije provodi neko vrije kuci sama.tako ces sredivat misli.netrebas misliti ni o cemu.samo da nema tornada u glavi.
Meni je gledanje u more dosta pomagalo jer smiruje.
Pozdravljam te.
[Vrh] Go down
akadead





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet pro 27, 2013 2:57 am

Hej Marny Smile
Pozdrav Princezo.
Sretan i tebi Bozic(malo je prosao)
Neslavim ga ali ono..tuzan je to blagdan za mene a SVE NAJBOLE uvijek zelim svima tako da....drago mi je da si bolje Smile.
[Vrh] Go down
marny





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet pro 27, 2013 10:12 am

Ilelaaaa,Akadead!Ma ti si zakon na ovom forumu 125. Aaaaaaaaa, još me nitko u životu nije tako nazvao!Hvala!Daj zašto,bez obzira na licemjerstvo ipak se tada bolje osjećam.Piši zašto,ti za sve imaš riječi podrške,a u vezi sebe dosta si zatvoren .....Ono o citramu,gospođa ga može piti bez straha,ja sam ga pila na početku i čak se vratila na posao i bez muke sam ga se riješila..ali brzo nakon toga imala sam nekoliko vrrrrrlo stresnih situacija tako da se sad održavam s ovim sto sam prethodno napisala(količine minimalne)
[Vrh] Go down
akadead





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptypet pro 27, 2013 2:11 pm

Hej. Ma nije sarkazam. Sve cure su princeze a svi decki..njih ko j....
Ozbiljno. A zasto sam zatvoren? Jednostavno nemam o cemu pisat. Ja sam svoje probleme ostavio da se oni malo brinu sta je samnom. Nisam u depresiji(nekad sam tuzan. Npr. Kad je dan glup ili sam okruzen budalama koji misle na svoje umjesto na kolektivno dupe ali se udaljim i brzo ih zaboravim). Jednostavno netrebam podrsku u vezi samopostovanja. Ali ima puno ljudi koji ju trebaju pa sam tu samo da im kazem da iako nisu svjesni da si mogu PREOKRENUT ZIVOT oni to mgu uciniti. Netrebaju mjenjat puno toga samo komadic. Trebate uvidjeti sto je to sto Vas sputava. To nesto je jako dobro skriveno da je velika vjerojatnost da Vase depresije su razlog zbog neke osobe ili posla koja vam kvari raspolozenje ili zivot a Ne NEKI NEUROLOSKI PROBLEMI. Nemojte bit previse pristojni prema ljudima,bez obzira sto ste u proslosti zbog svoje nepristojnosti izgubili nekog ili nesto. Vjerojatno je to bio vas BLAGOSLOV ali niste toga svjesni.

Gospoda Selma38..trebali biste se prestat bojat. Tablete su tu da Vam bude dobro ali nisu rijesenje. One jesu one stake o kojima svi pricaju ali ako vam nepasu morate nesto poduzeti. A to je ici naprijed. Ovaj zivot je put prema gore. Nemozemo stat gdje mi zelimo. Gdje smo sigurni. Probajte iako ce vam biti tesko(tesko je bilo meni koji sam u 20-tima)svaki treci dan se baviti sportom. Nemojte ici po spagi nekih trenera(sve vjezbe koje predlazu)nego one koje vama pasu. Posto imate visak kila preporucio bih vam setnju od 3km svaki drugi dan. Znaci u pon,sri,pet . Najbolje predvecer oko 6 jer nase tijelo je na maks sa temp. I sa snagom. Nebrzajte i nemojte bit spori.
Uz to bih vam preporucio jogu. Imate na youtubeu dosta vjezbi ali bi bilo bolje kad bi procitali knjigu o tome i uz nju vjezbali.
Nemojte mislit da ce te uz ovo smrsat. Kad steknete naviku onda ce te se bolje osjecat trazit jos novih nacina da se bolje osjecate i nastaviti.
Potrudite se. Poslusajte savjet od Marny. Pocnite se brinut za sebe j vidjet ce te promjene svugdje. U svojo djeci i svom partneru. Cuvajte se.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned sij 12, 2014 2:50 pm

akadead je napisao/la:
Upozorenje
Gospina trava(nisam probao ,to je neki biljni lijek za smirenje ne?). Ona se nesmije koristiti uz neke tablete(neznam tocno koje to se vec trebate raspitat.)

Tako je, gospina trava je prirodni antidepresiv i ne smije se kombinirati s drugim antidepresivima / psihofarmacima!
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned sij 12, 2014 2:55 pm

akadead je napisao/la:
Trebate uvidjeti sto je to sto Vas sputava. To nesto je jako dobro skriveno da je velika vjerojatnost da Vase depresije su razlog zbog neke osobe ili posla koja vam kvari raspolozenje ili zivot a Ne NEKI NEUROLOSKI PROBLEMI.

Jednom mi je moja psihicka rekla: "U osnovi depresije je uvijek neki gubitak: osobe, statusa, posla, , samostalnosti, doma,... bilo cega sto je nama bitno". Vazno je stoga prepoznati sto ste to u zivotu izgubili kako biste to mogli povratiti ili se pak suociti s gubitkom ako je nepovratan.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned sij 12, 2014 3:01 pm

Selma38 je napisao/la:
...U listopadu sam bila kod neuropsihijatra koji mi je rekao da imam anksioznost udruzenu sa depresijom i da ja nisam fizicki bolesna a ja se osjecam sve gore. Dobila sam i terapiju (CITRAM i LEKOTAM 3 mg). CITRAM sam odmah prestala piti a Lekotam pijem i preko svake mjere. Stalno me je strah da umirem ili da cu pasti u komu tj. nesvjesticu.

Kod anksioznosti/depresije to je dobro poznat strah. Ni mene nije zaobisao pa sam mu "posvetila" i post na svom blogu: http://anksioznost123.blog.hr/2006/06/1621218290/moj-panicni-napad.html

Inace, ne boj se uzimati lijekove, antidepresivima (kao sto je CITRAM) treba 4-6 tjedana da pokazu djelovanja a u pocetku obicno ima negodnih nuspojava koje se s vremenom ublazavaju i/ili nestaju.
http://lijekovi-lijecenje.blogspot.com/2012/11/citram-escitalopram.html

S LEKOTAM-om ne pretjeruj jer izaziva ovisnost!
http://lijekovi-lijecenje.blogspot.com/2011/02/lekotam-bromazepam.html
[Vrh] Go down
M.S.





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptysub pro 20, 2014 11:39 pm

Pozdrav svima. Bio sam ozenjen sa jednom zenom za koju mislim da ima nekih psihickih problema.
Tokom naseg braka upoznao sam proslost moje bivse zene ai njenu sadasnjost. Moja bivsa tzena potice iz jedne velike porodice 7 kcerki bez brata. Odrasla je na selu, otac je bio u njemackoj a one odrasle sa majkom i babom i dedom. O mojoj zeni sam tokom braka saznao sledece. Kao djevojcica jos bila je jak dobar ucenik do 8 razreda, karakter je imala takav da je bila jako svadljiva i svojeglava. Stalno je nesto boljelo i uvjek je imala neki razlog da izbjegne rad oko kuce u kuci i u basti. To je izazivalo velike svadje sa ostalim sestrama. Majka joj je uvjek dozvoljavala da ode u kucu i da se opusti. Ona bi bila u kuci i slisala muziku i pjevala. Imala je uvjek zelju-potrebu da pjeva. Narodnu muziku. Kako mi je jednom njena sestra rekla ,,ona je jako svadljiva tvrdoglava, spora". Kad bi se ona sa nekim svadjala nije nikad bilo kraja svadji. Ako bi izlazili u grad ana bi uvjek bila zadnja i nikad ne bi znala sta da obuce, pa bi kopirala sestre. Vremenom su je sestre prihvatile kao takvu i vukle je za sobom. Kad je doslo vrijeme da ide u srednju skolu otisla je u drugi grad da se skoluje gdje su vec bile njene 2 starije sestre. Stanovale su u skolskom domu ali ni jedna sestra nije stanovala sa njom zajedno!U tom domu nije dugo izdrzala pa je stanovala privatno i cesto mijenjala stanodavce. Na kraju je tetka primila kod nje. !!!Tu je bila do zavrsetka srednje skole. U medju vremenu tetka joj je posredovala kod upoznavanja jednog mladica koji je bio stariji od moje bivse 16 god. Imucan mladic, vodio je dobro posao, imao je puno para, bio je druge vjere nego moja bivsa. Doslo je do braka. taj mladic je ozenio moju bivsu (nisu se vjencali). Ta zajednica je trajala nepun mjesec dana. Kako sam cuo mladic je trazio da pod hitno dodje njen otac iz Njemacke i da je vodi kuci. Otac je dosao i odveo je moju bivsu zenu u rodnu kucu.Kod kuce se o ovoj temi nije pricalo po komsiluku i rodbini. Moja bivsa je nastavila da zivi normalno i da izlazi sa sestrama, da se zabavlja. Pocetkom 90 god je moja bivsa zena otisla u inostranstvo da trazi neko zaposlenje. Bila je kod neke svoje tetke, za koju je ona uvjek govorila da je psihicki bolesna. Sticanjem okolnosti rat je poceo u Jugoslaviji i ona je dobila radne papire i pocela da radi kao pomoc u kuhinji. U tom periodu smo se mi upoznali. Bila je uvjek tuzna sto je tamo sama i govorila je da joj je tesko. Nakon izvjesnog vremena sam i ja otisao u isti grad. Vec smo bili u vezi. Moja bivsa se stalno zalila kako joj je tesko......Imala je stalno potrebu da istjeruje neku pravdu, bila je uvjek nesto bolesna....Nakon izvesnog vremena poceli smo da stanujemo zajedno. Dosta smo se razlikovali od nekih nasih poznanika koji su tada zivjeli tamo. Moja bivsa i ja imali smo relativno dobar odnos. Za mnoge stvari koje bi me kod nje zasmetale pomislio sam da ona to mora da uci i nije mogla da nauci jel je zivjela na selu a ja u velikom gradu. Njoj je imopnovalo sto sam ja iz tog velikog grada i sto imam tako savremena shvatanja. Vremenom sam primjecivao da je dosta neorganizovana i da cesto zaboravlja neke stvari da uradi. Mislio sam mlada je i nije nikad o tome vodila racuna, naucice. Doslo je do prve trudnoce. Dijete je doslo na svijet uz puno nase radosti i srece. Bio sam brizan otac i suprug. Pomagao sam maximalno supruzi oko svega. ona je bila prevashodno posvecena samo djetetu. Nakon 1.5 god. ostala je trudna sa 2 djetetom. Zeljena trudnoca. Tek tada sam poceo vidno da primjecujem usporenost moje supruge. Uvjek je bila umorna, lezala na krevetu....Doslo je do porodjaja. Zdravo dijete je rodjeno. Moja supruga je bila preokupirana sa djecom, Ja sam radio i donosio novac kuci. Nikad nije bilo da nema novca, cak naprotiv. Ako bi posjecivali moje roditelje, moja supruga se brinula samo odjeci. Moja majka je bila mladja i sve je radila u kuci sto treba. Bila je sretna baka. Vremenom su djeca porasla a moja supruga je i dalje uspavana. Posle porodjaja nije radila 9 god. sa razlogom da se posveti djeci i da djeca imaju dobro djetinstvo. Doslo je vrijeme kad su djeca krenula u zabaviste i ona je trebala da ih dovede tamo do 9h ujutro. To je bio problem. ona se nikad ne probudi na vrijeme ili ne pripremi na vrijeme stvari za djecu. Psovala je vaspitacicu i zabaviste. Zabaviste nam je bilo udaljeno oko 700m. To je za nju bilo kao da se penje na triglav. Prvi signali su dosli od uprave zabavista. Djeca su vrlo cesto ostajala u zabavistu do 17h popodne. Cesto sam pitao zasto djeca ostaju tako kasno, odgovor je bio igraju se tamo sa drugom djecom. Kad sam bio slobodan radnim dano odem po djecu u zabaviste. Obicno vec popodne. djeca su rado isla kuci. Jednom mi se desilo da sam otisao po djecu oko 17h i primjetio sam da je samo nekoliko djece tu.Moja djeca su se dosadjivala tamo. Slucajno sam porazgovaro sa vaspitacicom i ona kaze da moja djeca najcesce ostaju zadnja ovde..To me navelo na razmisljanje. zasto je to tako. Pitao sam moju zenu sta je radila tog dan ili gdje je bila. Odgovor je bio uvjek u kupovini osnovnih namirnica. Rucali smo uvjek posle 17h i tu nisam nista nalazio cudno. Mislio sam dok djeca dodju iz zabavista i ja sa posla pa je to tako. Vremenom sam primjetio da moja supruga nikad ne stigne da napravi rucak prije 4 sata po podne. sve me to nije toliko cudilo. Pocelo me cuditi kad odemo kod mojih roditelja i djeca ustanu oko 8 h i vec hoce da se igraju sa komsijskom djecom. Moja supruga je uvjek spavala duze. Baka se starala da djeca budu obucena oprana i nahranjena. Kad bih pitao moju suprugu zasto se ne potrudi pa ustane bar malo ranije ona bi rekla ja sam na odmoru meni je ovo placeno. Vremenom joj nije odgovarala hrana sto bi spremala moja majka.Djeca su voljela bakinu kuhinju. Ona je zahtjevala da ona hoce da im kuva i da djeca ne treba da jedu tu ,, nezdravu" hranu. Pristao sam na to. Problem je bio sto ona nije nikad ustajala na vrijeme a djeca su htjela vec da doruckuju i da se igraju. Ako bi trebalo da pravi rucak onda bi to bilo nesto slicno ovako. Spavala bi do 10h onda pila kafu 1h, telefonirala i prodje 12h. Onda bi pocela razmisljati sta bi trebalo da kupi zarucak. Oko 13h ode u kupovinu i u najboljem vremenu dodje kuci oko 15h. tad pocne kuvati rucak. I sama vidi da je kasno.Tako mi onda u medjuvremenu pojedemo sendvic i onda rucamo tek posle 16h.
Tek kad je pocela da radi postao je haos. Radila je skraceno. Vidio sam da je neorganizovana i mislio sam da je to neki porodjajni sindrom. Proci ce. Za sve moje primjedbe ona bi se sa mnom raspravljala do beskonacnosti. Ubjedjivala me je da sam ja kriv za sve. Ne pomazem joj dovoljno. Ne kuvam u kuci kao ostali muzevi. U to vrijeme radio sam u 2 firme i studirao, ona je radila samo 4 sata dnevno.Vremenom smo se sve vise i vise svadjali. Ona je sve nesto jos trazila. Primjecivao sam da sa vremena na vrijema djeluje psihicki drugacije. Predlagao sam joj da odemo kod bracnog psiholga da se posavjetujemo. U to vrijeme nam su samo njene 2 sestre dolazile u posjetu sa svojom porodicim. Za sve ostale mi smo bili zatvoreni ili bolje receno mojoj supruzi niko nije odgovarao. Otisao sam jednom sam kod psiholaga i ispricao cijeli moj zivot sa mojom suprugom.
Psiholog me je dugo slusala i onda mi rekla da bi i moja supruga trebala da dodje sa mnom. Ona je to kategoricki odbijala. Sve vise sam uvidjao da sa njom nesto nije u redu ali nisam znao sta. Tad sam od njene jedne sestre saznao slucajno kakva je ona bila kao djevojcica kod kuce. Ispricao sam i to psihologu. U to vrijeme sam samo znao da se sa njom nesto dogodilo cudno dok se skolovala u tom gradu. Psiholog mi je signalizirala i rekla da se tamo nezto vazno dogodilo i da bi bilo dobro da saznam sta je to. Posle paa mjeseci traganja i ispitivanja sazano sam za udaju moje supruge prije mene, za koju mi ona nije nikad rekla i niz ostalih sitnica. Taj mladic nije vise tamo preselio se i u medju vremenu je poginuo. Sve sam to saopstio psihologu. Bio sam sokiran tim saznanjem ali sam se pomirio sa tim. Psiholog je rekla da to moju suprugu pritisce i steze i ona treba da to obradi. Trebalo bi nekako diskretno da je dovedem da se ona otvori, kako to naziva psiholog. Moja supruga nije nikad otisla kod tog psiholga. Nakon paar mjeseci moja supruga me iznenada napusta, uzima jedno dijete iu 2 razreda i mladje iz prvog razreda i demostrativno napusta grad u kome smo zivjeli. Bilo je to 20 septembra. Nekako sam otkrio gdje je ona otisla. Bila je kod svoje sestre u drugom gradu. Potrazio sam pomoc njene sestre i ona mi rece da nisam trebao da preturam po proslosti moje supruge. Kako mi je ona rekla tada ,,Ti si znao da je ona bila udata prije nego sto si je ozenio" rekao sam joj da ti nikad nisam znao i da to sad nije vazno. Ja zelim spasiti moju porodicu. kasnije sam cuo od te njene sestre da je moja bivsa supruga cula da sam ja sazano za taj brak pa je pobjegla od mene. Sve u svemu poceo sam da ih psjecujem u tom gradu. Djeca su bila kao izgubljena a moja supruga kao u nekom snu. Molio sam je da odemo tamo kod nekog psiholga. Pristala je posle mjesec dana. Otisli smo kod jednog psiholag i tamo sve ispricali. Psiholog je preporucila mojoj supruzi da treba da obradi taj svoj slucaj. Ona je rekla da nema nikakav problem sa time. Nekako smo se dogovorili o moja supruga se vratila kod mene nakon 1 mjeseca. Kad je dosla rekla mi je da ponovo moze da dise, tako joj je dobro. Posle samo 3 mjeseca moja supruga je pozvala hitnu pomoc negdje oko ponoci i mene zove da ja otvorim vrata.Pitao sam je sta joj je?. Zalila se na srce. Hitna pomoc je dosla i ja sam ih pustio unutra. Doktor je pregledao i na stolu pregledao teblete koje je ona pila. Pitala me otkad ona pije tablete za spavanje. Bio sam iznenadjen, nisam ni znao da to pije. Odvezli su je u bolnicu i tamo je ostala. Sutradan sam je posjetio. Bila je smjestena na psihosomatkom odeljenju.Bila je prikljucena na infuziju, oci je imala kao da je drogirana i bila je sva pospana, usporena. Razgovarao sam sa doktorom i on mi je rekao da je u depresiji i da su joj se funkcije organa u tijelu poremetile. Tu je ostala 3 sedmice, pila je sve tablete i isla na psihoterapiju. Otpustena je kuci sa napomenom da pije obavezno tablete i da ide redovno kod psihologa. Htio sam svim silama da joj pomognem. Nista joj nisam protivurijecio, izbjegavao sam svaku raspravu. Medjutim moja supruga nije pila tablete redovno nije isla psihologu. Mijenjala je stalno doktore, svaki doktor joj je davao drugacije tablete. Ponekad pije ponekad ne pije. Upadala je ju krize kad je bila razdrazljiva trazila je stano svadju. kad popije tablete onda je pospana mogla bi spavati cijeli dan. Nije radila tada. Lijegala je neuredno, ustajala nesprema da djecu posalje u skolu.Posle bi opet spavala. Djecu smo dali na cilodnevnu nastavu. Tamo su ucili i jeli i opet bili do kraja rada zabavista. Nas brak je bio u totalnoj krizi. Stalno me za nesto optuzivala. Svi su bili protib nje. Ona je velika zrtva za sve. Sve radi i zrtvuje se..po njenom misljenju. Ja sam bio pri kraju studija i na kraju mojih snaga.U medju vremenu je morala da pocne raditi. nastao je jos veci haos u kuci. Nikad na vrijeme ni rucak ni oprano ni opeglano..Pocela je svoj novac da odvaja na stranu. Djeciji doplatak navodno uplacuje na stednju djeci. Godine 2000 sam joj preko suda sopstio ako ne teli da ucestvuje u kucnim potrebama neka se seli. Dobila je ti obavjest 26 i 28 se iselia bez da mi je dala neku informaciju. Slucajno sam dosao kuci ranije i nasaqo je kako pakuje stvari i nosi. Pokusavao sam da je smirim. Nista nije vrijedilo. Ona se iselila kod komsinice. Optuzivala me je da sam je trovao da sam grub da sam tukao djecu. Tu je ostal oko 3 sedmice pa se posvadila sa tom komsinicom i onda je otisla u kucu za zene. Tamo je rekla da bjezi od muza koji hoce da je ubije. Pokusavao sam preko suda da vidim djecu. Sve je to ona nekako sprijecavala i govorila da me djeca nece da vide. Ja sam ih tukao!!! Posle Paar mjeseci provedenih u toj kuci nasla je stan i preselila se. Stan je udaljen od mene oko 500m. Nadao sam se da cu djecu vidjati cesce, ali nista od toga. Mladji sin je poceo da dolazo kod mene tajno tek posle godinu dana. Stariji sin je prvi put dosao kod mene posle 3,5 god. Posle tog prvog dolaska kod mene rekao mi je da ne moze da zivi sa mamom. Ona je u medjuvremena nasla sebi prijatelj, dovela ga u stan i tu zivi sa njima. Jedan sin ima svoju sobu, drugi spava i spejzu a mama sa prijateljem u dnevnoj sobi. Stariji sin je 16 god. i rekao mi je da mu je jedan njegov drug reako da sa njegovom majkom nesto nije u redu. Sad sam ja opt na sudjenju sa mojom bivsom suprugom i ne znam imam li osnova da trazim da neki psiholog vjestak da svoje misljenje o njenom psihickom stanju. Pitao sam jednom jednog advokata i on mi rece majci ovde mozes uzeti djecu samo kad ne zna kako se zove. takav je zakon u Austriji.
Ako neko i procita ovaj moj jadni zivot, molio bih ga da mi da svoje misljenje. Hvala unaprijed i izvinite na opsirnosti!
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm

Uhh... ne znam sta reci osim  da mi je zao... Iz procitanoga mi se cini da je ona vjecno nezadovoljna necim...
[Vrh] Go down
Sponsored content





F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F32 DEPRESIJA   F32 DEPRESIJA - Page 2 Empty

[Vrh] Go down
 
F32 DEPRESIJA
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» depresija
» Blagdanska depresija
» Djecu ozbiljno pogađa depresija roditelja
» GESTALT TERAPIJA
» Depresija i imunitet

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: UPOMOĆ! ŠTO MI JE?! :: F30-F39 Poremećaji raspoloženja-
Forum(o)Bir: