Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
travanj 2024
ponutosričetpetsubned
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ

Go down 
+8
plašljivica
Soshy
arduana
azra-73
leeloo
Nikolina Nina
blackjack
Admin
12 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
arduana

arduana



F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypon lis 25, 2010 6:42 am

Bravo!I te tri godine će proći i bićeš samo svoja. Very Happy
[Vrh] Go down
prirodna sila





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypon lis 25, 2010 8:15 am

arduana je napisao/la:
Bravo!I te tri godine će proći i bićeš samo svoja. Very Happy

Fala jube, ma ne tribaju brzo proći, samo neka prodju lipo i zdravo F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 787609 F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 381892
[Vrh] Go down
leeloo





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyuto lis 26, 2010 7:03 pm

Ma,rasturit ćeš ti to bez problema!
Držim fige za ta dva ispita.A,onda slavimo cheers !!!
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptyuto lis 26, 2010 8:27 pm

lol! vec vidim da cete vas dvije biti ubitacna kombinacija za sve nekorektne proface! Bravo curke! Wink
[Vrh] Go down
prirodna sila





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysri lis 27, 2010 6:02 am

Embarassed nemojte, zarumenio sam se Very Happy
ma naravno da su nafrkali Renči, to će biti mo slatka osveta, ha ha ha!
Prva prilika je sad za 2 tjedna pale
Komisija iz radnog i socijalnog Suspect
Ma virujen da će biti dobro, učin sve sreda i molin Boga da budu fer i to je sve!
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 942551
[Vrh] Go down
Nikolina Nina





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypon pro 06, 2010 4:36 pm

Bog,narode!evo mene ponovo nakon dužeg ne javljanja...moj borvak je napokon završija..od sutra nakon 2 mjeseca boravka me pustaju.razlika jedina u boravku u bolnici i privatnog liječenja mi je bio to sto su mi pogodili terapiju.bila san na odjelu za rehabilitaciju i liječenje.cijela akcija je bila ležanje,nekakvi grupni razgovori i zanatska terapija koja sadrži šivanje medica,crtanje i koje kakva izrade.zakljucak doktori su stručni i očito već tako dugo upučeni u ovakve dijagnoze jer su mi dali točnu th.pusa svima!!!!1
[Vrh] Go down
isnone





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysub tra 09, 2011 12:01 am

Pozdrav slucajno naletih na ovu u potrazi za rijesenjem OKP-a. Naime borim se sa tim demonom od 8 ili 7. razreda osnovne skole. Sve je pocelo kao manijakalno pranje ruku. Ali kako sam citao na interentu da se to javlja pocetkom puberteta mislio sam ono proci ce tada sam imao 13 godina. Danas imam 19 i jos uvijek se borim sa OKP. Bio sam kod psihijatara na psihoterapijama i nista sada pijem lijekove opet nista. Desava mi s eupravo ono sto je opisano u vasem blogu-prisilne misli. Kad navru uzasno se osjecam,pokusam se oduprijeti onda me kao na zadnjem dijelu glave kao nesto pritisce znojim se uzasno mi je. Nekad mi bude tako tesko da sam sebe udaram ili rezem ne bi li osjetio bol samo da prestanu misli u glavi. Nekad se tako udarim da izgubim svjest na par minuta Sad Volio bi znati uzrok toga poremecaja ako uzrok postoji. Nekad se zbog toga pozelim ubiti jer ne vidim vise smisao takav zivota. Dosta mi je tih misli i nekih rituala Sad Mislim da cu se odluciti na drastican potez i otici na ljecenje u neku psihijatrijsku kliniku
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypet svi 06, 2011 1:59 pm

Nina,

kako si sad? Nadam se da je bolje.

isnone,

Ides li sada na psihoterapiju? Uzimas li kakve lijekove? Kako si?
[Vrh] Go down
Nikolina Nina





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysub svi 07, 2011 12:46 pm

Hello,molim vas da mi se javi netko tko ima sličan problem kao ja...Pomozite!!!Stravično se bojim kuče u kojoj je zivio od moje mame dečko ima nekih i racionalnih razloga.drugom prilikom mugu ih reci.o čemu je zapravo riječ..sve iz te kuče ne mogu uzeti ne jedem u njoj ne pijem,jer mislim kako če se zaraziti.iako znam da je nemoguče jednostavno su mi tako prisline misli da ne mogu se oduprijeti..kadqa bi slučajno i to i napravila tada imam osječaj da bi mi se ko zna sto desilo--panicni i ko zna sto još...šiši te mi ako ima sličnih...
MOLIM VAS
[Vrh] Go down
Nikolina Nina





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysri svi 25, 2011 10:32 am

Nitko nista ne piše.....Javi te se....
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptysri lip 15, 2011 1:12 pm

Ima li nekoga u blizini da pomogne Nini?

Nina,
jesi pregledala ostale teme na ovom forumu? Mozda nadjes nesto makar mrvicu slicno...
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Emptypet stu 01, 2013 11:53 pm

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1078/

Opsesivno-kompulzivni poremećaj

"...Osnovna su obilježja OKP-a opsesije i/ili kompulzije. Opsesija je neželjeni psihički događaj koji obično izaziva anksioznost ili nelagodu. Opsesije mogu biti misli, ideje, slike, zvukovi, ruminacije (zaokupljenost razmišljanjima), uvjerenja, strahovi ili porivi, a najčešće imaju agresivni, seksualni, vjerski, neugodan, vulgaran ili besmislen sadržaj.
Opsesivne ideje su opetovane misli koje ometaju normalan tijek misli, a opsesivne slike često su živa vidna iskustva. Većina opsesivnih misli uključuje užasne ideje kao što su bogohuljenje, silovanje, ubojstvo ili zlostavljanje djeteta. Opsesivna uvjerenja obično su obilježena i elementima magičnog mišljenja, kao što je "ako ti crna mačka prijeđe preko puta, snaći će te neko zlo". Opsesivne ruminacije mogu uključivati dugotrajno pretjerano i neproduktivno razmišljanje o metafizičkim pitanjima. Opsesivni strahovi često uključuju prljavštinu ili strah od zaraze, a razlikuju se od fobija po tome što su prisutni i u odsutnosti fobičnog podražaja. Kod opsesivnih strahova preuveličava se vjerojatnost pojave fobičnog podražaja, a i nerealni su po metodama koje se koriste da bi se strah poništio. Drugi česti opsesivni strahovi uključuju zlo koje će se dogoditi osobi ili drugima zbog nečega što je učinjeno, primjerice strah da će se kuća zapaliti jer osoba nije provjerila je li štednjak isključen ili da će se pregaziti pješaka ako se nesmotreno vozi.
Bolesnici se opiru i uspijevaju kontrolirati svoje opsesije u različitom stupnju, ali posljedično nastupa znatno oštećenje u svakodnevnom funkcioniranju. Opiranje znači borbu protiv poriva ili nametljivih misli, a kontrola je bolesnikov stvarni uspjeh u odvraćanju misli. Opsesivne sumnje i neodlučnost u svom najgorem obliku mogu trošiti iznimno mnogo vremena, pa čak i paralizirati čovjeka. Drugo obilježje opsesivnog razmišljanja uključuje nedostatak sigurnosti ili neprestanu sumnju, primjerice: "Jesu li moje ruke čiste?", "Jesu li vrata zaključana?".
Opsesivne misli u pravilu slijede kompulzivni rituali, kao što su pretjerano pranje ili provjeravanje, no čini se da se pojavljuju upravo zbog pretjerana manjka sigurnosti i sastoje se od neprimjerenih, katkad i pogrešnih pokušaja povećanja sigurnosti. Kompulzivni ritual je ponašanje koje obično smanjuje nelagodu, no izvodi se na prisilan ili nefleksibilan način. Takvo ponašanje može uključivati rituale koji se sastoje od pranja, provjeravanja, ponavljanja, izbjegavanja, žudnje za pedantnošću, potpunošću i savršenstvom. Takve osobe zabrinute su zbog prljavštine, zaraze klicama i mogu provoditi sate i sate perući ruke ili se tuširajući. Mogu pokušavati izbjeći zarazu fecesom, urinom ili vaginalnim sekretima. Nerijetko, patološki sumnjaju i zbog toga kompulzivno provjeravaju kako bi se uvjerili jesu li npr. nekoga pregazili automobilom, jesu li ostavili nezaključana vrata ili uključen štednjak. Provjeravanje često ne dovodi do uklanjanja sumnje, a u nekim slučajevima čak je može i pogoršati.

Različite kombinacije simptoma

Postoji nekoliko različitih kliničkih slika OKP-a, ovisno o sklopu simptoma. Jedna skupina uključuje bolesnike s opsesijama o prljavštini i zarazi, čiji se rituali vrte oko kompulzivnog pranja i izbjegavanja zaraženih predmeta. Druga skupina uključuje bolesnike s patološkim brojanjem i kompulzivnim provjeravanjem, a u trećoj se skupini nalaze čisto opsesivni bolesnici, bez kompulzija.
Primarna opsesivna sporost viđa se kod druge skupine, kod koje je upravo ta sporost dominirajući simptom; bolesnici mogu provoditi sate i sate perući se, odijevajući se, doručkujući, i život im prolazi sasvim sporo. Neki OKP bolesnici, koje zovemo "hrčci", ne mogu ništa baciti zbog straha kako će im to jednoga dana zatrebati.

Otežana dijagnoza - Premda su kliničke slike OKP-a prilično jasne i upečatljive, katkad je dijagnostički teško razdvojiti OKP od depresije, psihoze, fobije ili teškog opsesivno-kompulzivnog poremećaja ličnosti. U nekim slučajevima tijek OKP-a može vrlo blisko oponašati tijek shizofrenije, uz kronično onesposobljavanje, propadanje i duboko oštećenje socijalnog, obiteljskog i radnog funkcioniranja. Katkad je teško razlikovati opsesije (tj. kontaminaciju) od sumanutosti (tj. da ga truju).
Bolesnici s OKP-om često kao komplikaciju imaju depresiju, a takve bolesnike teško je razlikovati od depresivnih bolesnika koji kao komplikaciju imaju opsesivne simptome. Ove "sekundarne" opsesije često uključuju agresivne teme, krivnju i samooptužujuće teme sukladne raspoloženju. Nadalje, depresivne ruminacije, za razliku od pravih opsesija, često su usmjerene na prethodne događaje, a ne na sadašnje ili buduće i rijetko im se kad osoba opire ili ih poništava kompulzivnim ritualima.

Prognoza - Istraživanja prirodnog tijeka OKP-a upućuju na to da 24 do 33 posto bolesnika s poremećajem ima fluktuirajući tijek bolesti, 11 do 14 posto ima fazični tijek s razdobljima potpunog oporavka, a 54 do 61 posto stalan ili progresivan tijek. Premda se prognoza OKP-a tradicionalno smatrala lošom, napredak u psihoterapijskom pristupu i farmakološkom liječenju znatno je popravio prognozu.

Kombinacija psihofarmaka i psihoterapijskih tehnika

Napredak u farmakoterapiji OKP-a posljednja dva desetljeća doista je dramatičan i izazvao je veliko uzbuđenje zbog uspješnog liječenja tog poremećaja.
U liječenju OKP-a najčešće se koristi i preporučuje kombinirana terapija psihofarmacima i specifičnim psihoterapijskim tehnikama. Kad su simptomi blagi ili je bolesnik vrlo motiviran, liječenje se može početi psihoterapijskim tehnikama. Međutim, uobičajen pristup u kliničkoj praksi je početi liječenje medikacijom da bi se postigao određeni stupanj poboljšanja, koji će zatim omogućiti bolji učinak psihoterapije. Kad se psihoterapija svlada i pokaže učinkovitom, može se pokušati sa smanjivanjem, pa i ukidanjem lijekova. S obzirom na to da je OKP kronična bolest, liječenje je u pravilu dugotrajno.

Psihoterapija OKP-a - Najčešće se koristi tzv. bihevioralna metoda, a sastoji se od dvije odvojene komponente:

Postupci izlaganja - za cilj imaju umanjivanje anksioznosti vezane uz opsesije ili suočavanje s opsesivnim strahovima. Tehnike izlaganja koriste se da umanje nelagodu vezanu uz podražaj koji izazivaju opsesije kroz navikavanje, pa bolesnik dobiva domaće zadatke kojih se treba pridržavati, a katkad mu je potrebna pomoć pri izvođenju takvog izlaganja u kući od članova obitelji ili terapeuta.
Tehnike sprječavanja odgovora - za cilj imaju umanjivanje učestalosti rituala i ublažavanje opsesivnih misli."
[Vrh] Go down
Sponsored content





F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ   F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ - Page 2 Empty

[Vrh] Go down
 
F42 OPSESIVNO-KOMPULZIVNI POREMEĆAJ
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» F25 Shizoafektivni poremećaji
» BIPOLARNI POREMEĆAJ
» F45.0 Somatizacijski poremećaj
» F43.2 poremecaj prilagođavanja
» F52.3 Poremećaj orgazma

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: UPOMOĆ! ŠTO MI JE?! :: F40-F48 Neurotski i somatoformni poremećaji i poremećaji izazvani stresom-
Forum(o)Bir: