Psihijatrija
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihijatrija

mentalno zdravlje, psihičke tegobe, ovisnosti i slični poremećaji
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  
Login
Korisničko ime:
Zaporka:
Loginiraj me automatski: 
:: Zaboravih zaporku
Navigation
 Portal
 Index
 Članstvo
 Profil
 FAQ
 Pretraľnik
Oglasi
Anksioznost Depresija on Facebook
Latest topics
» Socijalna anksioznost
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyned kol 14, 2016 12:43 am by akadead

» F07 Poremećaji ličnosti i ponašanja uzrokovani bolešću, oštećenjem i disfunkcijom mozga
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptypet srp 29, 2016 1:25 pm by Vanesa Belan

» F20 SHIZOFRENIJA
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysri srp 13, 2016 11:41 am by Dado007

» F23 Akutna i prolazna mentalna oboljenja
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyčet lis 15, 2015 8:44 pm by Admin

» F00 Demencija u Alzheimerovoj bolesti
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptypon lis 05, 2015 10:15 am by Admin

» F40.0 Agorafobija
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptypet ruj 18, 2015 7:41 pm by Admin

» Kako se nositi sa smrću bliske osobe?
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyčet vel 26, 2015 9:29 pm by Nara

» F1x.2 Apstinencijski sindrom
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysri vel 18, 2015 6:20 pm by akadead

» F32 DEPRESIJA
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyned sij 04, 2015 10:10 pm by Admin

» NERAZUMIJEVANJE
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysri lip 04, 2014 1:15 pm by akadead

» Prekomjereno znojenje - zbog stresa?
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptypon lip 02, 2014 7:22 am by Admin

» Samoozljeđivanje (samoranjavanje)
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyčet svi 22, 2014 10:19 am by akadead

» F60.6 Anksiozni (izbegavajući) poremećaj ličnosti
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptypet tra 11, 2014 9:37 pm by akadead

» Pjesnički kutak
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyned pro 22, 2013 9:40 pm by marny

» Smiješne slike
F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyuto stu 12, 2013 9:59 pm by Admin

BRBLJAONICA
Panic Away - kako se riješiti anksioznosti i paničnih napada
BLOG
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Pretraľnik
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Social bookmarking
Social bookmarking reddit      

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website

Bookmark and share the address of Psihijatrija on your social bookmarking website
Statistika
Poll

 

 F20.0 Paranoidna shizofrenija

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Admin
Admin
Admin



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyčet vel 19, 2009 10:36 am

F20.0 Paranoidna shizofrenija

Paranoidna shizofrenija se javlja obično kasnije u životu od ostalih tipova shizofrenije, u trećoj ili četvrtoj deceniji života. Karakteriziraju je bolesne ideje, halucinacije, manije proganjanja i sl. Bolesne ideje su pogrešna vjerovanja koja nemaju svoju potvrdu u stvarnosti. Tako bolesnik može vjerovati da ga netko prati, sprema zavjeru protiv njega, prisluškuje telefon, ili vjeruje da mu netko može čitati misli, umetati tuđe misli u glavu ili kontrolirati osjećaje, misli i pokrete, da netko upravlja njegovim ponašanjem nevidljivim magnetskim valovima i sl. Bolesnik može vjerovati da je neka druga osoba kao Isus, neki znanstvenik ili glumac ili da ima neke posebne moći i kontakte s drugim svijetom, da mu ljudi s televizije šalju posebne poruke i drugo.

Halucinacije su vrlo česte u bolesnih od shizofrenije. Slušne halucinacije su najčešće. Najčešće glasovi komentiraju njegovo ponašanje, daju savjete, kritiziraju bolesnika, ili mu nešto zapovijedaju. Rjeđe su vidne halucinacije, što znači da vide stvari koje ne postoje; mogu vidjeti Isusa, čudovišta, vraga i sl. Mogu imati tjelesne halucinacije što znači da imaju osjećaje po tijelu koji nisu izazvani pravim podražajem osjetila, tako mogu osjećati da im nož reže trbuh, struja prolazi kroz noge, nevidljiva ruka ih dodiruje što često povezuju s drugim bolesnim idejama kao da netko utječe na njih u namjeri da ih uništi i sl.

Sumanute ideje su najčešće ideje proganjanja (mogu navesti bolesnika da izvrši suicid), ideje veličine ili oboje (tada uslovljavaju nasilničko ponašanje bolesnika), ali se mogu javiti i ideje sa drugim sadržajima, kao što su religijske sumanute ideje, sumanute ideje ljubomore, i dr. Sumanute ideje su nelogične i manje ili više nesistematizirane. Bolesnici su nepovjerljivi, sumnjičavi, razdražljivi, mogu biti agresivni kada od progonjenih postaju progonitelji. Popratni simptomi uključuju još anksioznost, srdžbu, suzdržanost i svadljivost.

Premorbidna ličnost (karakteristike ličnosti prije pojave bolesti) je često karakteristična: radi se o afektivno hladnim osobama, koje su često nezadovoljne, kivne na druge, sarkastične i svadljive.

Kasniji početak bolesti omogućava bolesniku relativno očuvanje već stečenih socijalnih relacija, snage Ega su veće, te ispoljavaju manju regresiju i bolje kontrolraju svoje emocionalno reagiranje i ponašanje nego što je to slučaj kod drugih subtipova shizofrenije. Uspijevaju često da se adekvatno ponašaju u socijalnim situacijama.
Inteligencija u područjima koja nisu zahvaćena psihozom je najčešće intaktna. Oboljenje ima remitirajući i lagano progresivan tok uz relativno dobru prognozu, koja se postiže adekvatnim suvremenim liječenjem.

Obilježje paranoidne shizofrenije jesu razne vrste deluzija. Vrlo često se radi o idejama proganjanja, no zastupljene su i ideje veličine, ideje referencije, te sumanuta ljubomora.
[Vrh] Go down
BUBI

BUBI



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyuto oľu 17, 2009 6:33 pm

Ovde sam upravo zbog ovih simptoma,kod mog brata...Trenutno nemam jasnu dijagnozu ali cu je u najskorijem vremenu imati.Javicu se sa eventualnim pitanjima.Dotle ,vasi su mi tekstovi veoma poucni.I ohrabrujuci.Hvala na korisnom forumu.Pooozzzzd.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysri oľu 18, 2009 9:56 am

Bubi, držimo vam palčeve obojici, tu smo da jedni drugima pomognemo! I nema potrebe za bilo kakvim zahvaljivanjem; jednom je netko rekao da se dobro dobrim vraća Wink

Čekamo novosti!

P.S. - baci pogled u rubriku SOS - tamo se javila Lost, čini mi se da i njena majka ima slične simptome, možda možete stupiti u kontakt?
[Vrh] Go down
BUBI

BUBI



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysri oľu 18, 2009 11:03 am

Nesto ne mogu odgovarati na "post reply"???NO,ja sam sestra.....novost je da je buraz danas otisao u bolnicu u BGD.Kazu da nece vise od 2 nedelje,da dijagnostikuju i krenu sa terapijom,posle ce imati obavezu javljanja lekaru.Vazno mi je da se ja spremim najbolje moguce za saradnju s njim...malo je tezak i ne saradjuje samnom bas najvoljnije.Mozda terapija to promeni.Ja imam malu decu i ne zivimo zajedno,on je sa mamom koja nije bas vesta u "borbi " sa njim.Moram i njoj pomoci...Mi smo porodica koja je emotivno vezana i koliko god je to dobro,toliko ima i svojih mana.Bice tu pitanja s moje strane...sigurno.Da li je @Renci profi ili se voli volonterski baviti ovim?Faaalaaa!
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysri oľu 18, 2009 12:19 pm

Renči je samo najobičnija "volonterka" s iskustvom depresije, anksioznosti i paničnih napada. Ekonomistica "na papiru", a inače - po potrebi Mislim... to sam zapravo ja, drago mi je! dogovoreno1 Trenutno sam nezaposlena pa mi ovo dođe kao neka radna terapija, tek toliko da se ne osjećam sasvim beskorisnom, a i veseli me druženje, makar i virtualno.
I ispričavam se radi upotrebe izraza "obojica", nekako sam shvatila Bubi kao muški nadimak, oprosti.
Ne znam zašto ti ne dozvoljava Post Reply, kod mene je sve u redu Crying or Very sad
Uglavnom, najvažnije je da buraz pristaje na terapiju, što nije uvijek lako postići, dakle već u startu je u prednosti. Što se terapije lijekovima tiče, ne dajte se obeshrabriti ako poboljšanje ne bude odmah vidljivo - i ja sam morala promijeniti nekoliko lijekova prije nego što sam pronašla onaj koji mi je odgovarao, a sama reakcija na npr. antidepresive je vidljiva tek nakon 2-4 ili čak 6 tjedana. Priznajem da ne znam kako to izgleda s drugim lijekovima, ali tome i služi forum pa se nadam da će se javiti netko tko zna.
U svakom slučaju, bilo bi dobro kad bi se mama što je moguće više upoznala s prirodom i simptomima samog poremećaja kako bi se što lakše s time nosila i znala kako pravovremeno prepoznati i reagirati na neke manifestacije bolesti. Nekoliko članaka o životu u obitelji s psihički oboljelim osobama možeš pronaći na mom blogu http://anksioznost123.blog.hr, možda nađeš nešto korisno.
U svakom slučaju, kao što vidiš, tu se stalno netko vrzma po forumu tako da NISI SAMA i ja ti osobno želim puno uspjeha, kako tebi, tako i tvojoj obitelji!
I, da ne zaboravim - Mooooolim! (kao odgovor na Faaalaa) sunny Ili, još bolje: NEMA NA ČEMU! Wink
[Vrh] Go down
moonflower

moonflower



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyčet lis 01, 2009 3:02 pm

Od ponedjeljka sam počeo uzimati abilify i do danas nisam oka sklopio, 3 dana i 3 noći, mislim da je to bilo dosta. sad imam zyprexa velotab 15 mg, valjda će "držat vodu". Inače, zyprexa je jedini lijek koji podnosim, uzimam ga u kombinaciji s antidepresivom paroxat. Od svih drugih imam krize u glavi, zna li netko nešto o tome? kakve su to krize? Počnu dolazit dosta polako, najprije kao da mi sve blješti pred očima, pa onda pritisak u glavi, probadanje u mozgu, kao da "ne mogu dalje", mučenje. Pomaže kad malo legnem i uzmem apaurin, ali ne uvijek. To bi bilo to, drugih problema nemam, možda jedino malo socijalni kontakti. Lijekove uzimam od 1996. Ispričavam se administratorici ako sam je zagnjavio pozdravnom porukom, lijep dan svima. P.S: možda bi netko mogao napisati nešto o lijekovima stare i nove generacije?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyčet lis 01, 2009 4:22 pm

Hej, Flower!
Tko tu koga gnjavi!? Gdje treba napravit reda!? F20.0 Paranoidna shizofrenija Icon_razz Pa ovo je valjda jedino mjesto na svijetu gdje svi gnjavimo sve (uključujući i mene!) a da nitko nikada nikome ništa nije zamjerio F20.0 Paranoidna shizofrenija Icon_biggrin tako da nema mjesta nikakvim isprikama F20.0 Paranoidna shizofrenija Icon_wink

E sad, o lijekovima koje spominješ poznato mi je samo da Zyprexa (olanzapin) spada u skupinu lijekova koji stabiliziraju raspoloženje, odnosno ublažavaju maničnu fazu, dok je Paroxat (paroksetin; u RH se zove Seroxat i/ili Deprozel) predviđen za ublažavanje depresivne faze. Nešto kao plus i minus, pa bi se trebali naći negdje na sredini. Abilify spada u noviju generaciju antipsihotika, no kako svatko od nas drugačije reagira na lijek, tako je moguće da ti spomenuti lijek ne odgovara. I nemoj nikako mijenjati terapiju bez konzultacije s liječnikom!
Više informacija o antipsihoticima stare i nove generacije možeš naći na mom blogu:

http://anksioznost123.blog.hr/2009/02/1625917568/antipsihotici-neuroleptici.html

a o antidepresivima također na tom istom blogu:

http://anksioznost123.blog.hr/2006/06/1621216281/lijecenje-medikamentima.html

http://anksioznost123.blog.hr/2009/02/1625917519/antidepresivi.html


Naglašavam da ti ovo pišem kao LAIK, moje formalno obrazovanje nema veze s medicinom pa sam dužna to i spomenuti.

Što se simptoma koje spominješ tiče, bojim se tvoji i moji razlikuju, kao i dijagnoze, ali vjerojatno će se naći još neki borac kao ti i podijeliti svoja iskustva s nama a tebi pomoći. Zapravo sam sigurna u to F20.0 Paranoidna shizofrenija Icon_wink
[Vrh] Go down
moonflower

moonflower



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysub lis 17, 2009 7:06 pm

bok, sad sam već 2 tjedna samo na 20mg zyprexe i za sad to drži vodu F20.0 Paranoidna shizofrenija Icon_wink , samo kaj sam malo nervozan. idući tjedan ću opet pokušat s abilify-em, možda se posreći? a neda mi se stalno i te doktore nazivat, znam bolje kak mi je nek oni, pozdrav.
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptysub lis 17, 2009 9:48 pm

Ma slažem se, ti najbolje znaš koji ti lijek odgovara a koji ne. Jedino što je potrebno golemo strpljenje dok ne nađeš "onaj pravi", koji baš tebi odgovara.
Kod antidepresiva često spomenem Zoloft - dok je drugima odličan, meni je od njega bilo duplo gore nego bez ičega.
Uostalom, niti ista kava ne "sjedne" svima jednako. Glavno da si ti za sad stabilan F20.0 Paranoidna shizofrenija 375120
[Vrh] Go down
FuiStar





F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyuto pro 11, 2012 1:12 pm

Ja cu se ponoviti, imam paranoidnu shizofreniju,... prvo sam je dobio 2004 sa nepunih 25 godina,... i lijecio sam se 8 mjeseci u bolnici,... i jos 2 godine ambulantno,...i sve je bilo ok od tada,... onda me je opet prije 3 mjeseca uhvatilo sada primam inekciju svaki drugi tjedan Cisordinol Depot 1 ml, te svako jutro Abilify 10 mg, jer mi se od Zyprexe spavalo 16 sati i vise,... uzimam i Zopiklon 7.5 mg za spavanje. Sve sto je navedeno u postu na vrhu sve simptome sam imao. Sto ciniti da se mogu oraspoloziti? Da mi se toliko ne spava?
[Vrh] Go down
Admin
Admin
Admin



F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Emptyčet pro 20, 2012 9:25 am

Ima li netko na forumu da razmijeni koju rijec sa FuiStar? Btw. dobrodosao! Smile
[Vrh] Go down
Sponsored content





F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty
PostajNaslov: Re: F20.0 Paranoidna shizofrenija   F20.0 Paranoidna shizofrenija Empty

[Vrh] Go down
 
F20.0 Paranoidna shizofrenija
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» F20 SHIZOFRENIJA
» F20.2 Katatona shizofrenija
» F20.1 Hebeferna shizofrenija
» F20.5 Rezidualna shizofrenija

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Psihijatrija :: UPOMOĆ! ŠTO MI JE?! :: F20-F29 Shizofrenija, poremećaji slični shizofreniji i sumanuta stanja-
Forum(o)Bir: